Aykut Gürel Kimdir Biyografisi

Aykut Gürel
Aykut Gürel
Aykut Gürel Biyografisi Aykut Gürel, 29 Nisan 1963 tarihinde istanbul'da Şişli ’de doğmuştur... [post_ad]-->

Aykut Gürel Biyografisi

Aykut Gürel, 29 Nisan 1963 tarihinde istanbul'da Şişli ’de doğmuştur. Tam adı Uğur Aykut Gürel ’dir. Annesi Şükriye Bayan Erzurumlu, Malatyalı babası Fehmi Bey öğretmendir. İmre adında abisi ve İnci adında ablası vardır. 5 yaşında iken yapılan zeka testleri yüksek çıkında ve okuma yazmayı da önceden öğrendiğinden ilk elden ikinci sınıftan okula başladı. 9 yaşında gitar çalmasını öğrendi.
Kabataş Kolejinden 16 yaşında mezun olduktan sonradan Yıldız Teknik Üniversitesi Cihaz Fakültesinde Makina Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi.

Lise 2. Sınıfta iken But Marmara Oteli ’nde çalan Topkapı Orkestrası ’ndan gelen öneri ile onlara katıldı ve orkestrada gitar çalmaya başladı. Daha Sonra da Timur Selçuk ’un okuluna gidip orada Neşet Ruacan ’dan müzik teorisi dersleri aldı.

Üniversitedeyken ve Boğaziçi Üniversitesi ’nin müzik kulübünde kurduğu Mass adlı grupla müzik yaptı. Türkiye ’de birincil kere slap çalan basçı oldu. Topkapı Orkestrası ’ndan gelen öneri ile onlarla çalıştı. 5 ay daha sonra da Kenan Doğulu ’nun orkestrası olan Turanlar orkestrasına geçti. Her gün üç saat gazinoda, beş saat gece kulübünde çaldı. O ekiple bir ses kaydı yerine getirmek isterler. İstanbul Ses ilerinden İhsan Apçı, Aykut ’un bas çaldığını fark eder ve onu stüdyo müzisyenliğine yönlendirir. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş albümlere çalmaya başlar.

Tüm bu yoğunluğunun arasına Ermeni-Rum camiasının çıkardığı bir gazetede müzik muhabiri olarak ödev yapar. Bu sayede basın kartı olur ve Uyruk Liselerarası Müzik Yarışması ’nı rahatlıkla izler. O yarışmaların birinde Kadıköy Anadolu Lisesi namına yarışmaya katılan turunculu bir kız dikkatini çeker. Adı Seden olan bu kıza elindeki üç-dört film makarasını harcar. Boğaziçi ’nde Mass ile müzik yaptıkları dönemde bir soliste gereksinim duyduklarında aklına hemen bu turunculu kız kazanç. Seden Kutlubay ’a onlarla şarkı söylemesi için derhal haber uçurulur. Yıl 1983 ’nesil. Seden Kutlubay bir cumartesi günü Boğaziçi ’ne gelir. Seden ’e kötü halde kafayı takar. Lakin Seden ’e grup arkadaşları da kafayı takmıştır.

O yıllar, Melih Nazik ’ın da asistanlığını yapmaya başlayan Aykut Gürel, grubun solistliğinin yanı sıra jingle bildirmek üzere Seden ’i Melih ’in ekibine alır. bir de Seden ’le birlikte olabilse her şey daha güzel olacaktır. Lakin Seden, Mass grubundan başka bir çocukla çıkmaya başlamış ve Aykut ’un tepesini attırmıştır. Aykut, bir bahane bularak Seden ’le kavga eder ve küser.

Benzer dönemde sahnede birlikte çalıştığı Özdemir Erdoğan ile albümünü birlikte yaptılar. Ardından Garo Mafyan ve Selçuk Başar'la tanıştı. İstanbul Gelişim Orkestrasında ikinci keyboard olarak çalıştı. 20' li yaşlarda Eurovision Türkiye elemelerinde birkaç defa orkestra şefi olarak görev aldı.

O esnada hayatına başka bir bayan girer ve bu evlilikten kızı İrem dünyaya gelilın sonunda da biter. Seden ’le ise Melih Nazik ’ın stüdyosunda beraber çalışsa da hala barışmamıştır.

Sonunda bir gün stüdyoda Seden ’le barıştırılır. Aykut Gürel, Nilüfer ’in yeni orkestrasında çalarken vokalist kadrosunda da Seden oldu. sonra da Aykut Gürel, İlhan İrem orkestrasının şefi oldu.

1990 yılında Ajda Pekkan ’ın ‘Yaz Yaz Yaz ’ albümünün misklerini hazırladı. Onno Tunç ’un teklifi ile Sezen Aksu ’nun basçısı oldu. Onno Tunç ile çalışması ona fazla şeyler katar. Sezen Aksu ’nun orkestra şefliğini yaptı. . Birkaç yıl sonradan Sezen Aksu ’nun yanında ayrıldı.

giderken kariyerine, Aşkın Nur Yengi ’nin Hesap Ver, Emel Müftüoğlu ’nun Faka Bastın, Yonca Evcimik ’in Kendine Gel albümlerinin prodüktörlüğü de ekledi. Sonra yine Sezen Aksu ile çalışmaya başladı. 2000 yılına dek ekibe katılan Ozan Doğulu ile Murat Yeter ile beraber çalıştı.

2002 yılında eşi Seden Gürel (Kutlubay) ile beraber İrem Records'u kurdu.

Evlilikleri :
1.eşi :1986 yılında evlendiği eşinden İrem (d.1987) adında bir kızı vardır. Bir yılın sonunda 1987 yılında boşandılar.
2.eşi : Aykut Gürel, 26 Haziran 1989 tarihinde Seden Gürel ile evlendi. 23 sene evlilikten daha sonra 2 Haziran 2012 tarihinde boşandı. Emre (d.1990) adında bir oğlu vardır.


Etiketler:bergüzar,korel,bergüzar korel,aykut gürel,aykut
Aykut Gürel Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.