Aşık Veysel Kimdir Biyografisi

Aşık Veysel
Aşık Veysel
Aşık Veysel Biyografisi Aşık geleneğinin ülkemizdeki sonradan temsilcilerinden birisi olarak anılan Türk Ahali Ozanı... [post_ad]-->

Aşık Veysel Biyografisi

Aşık geleneğinin ülkemizdeki sonradan temsilcilerinden birisi olarak anılan Türk Ahali Ozanı. Saz ve bağlamanın en büyük isimlerinden birisi olan Aşık Veysel, diğer ozanların eserlerini seslendirmek dışarıya, kendi yazdığı şiir ve şarkıları da saz eşliğinde okuması ile tanınmaktadır. Hayatının büyük bir kısmını âmâ olarak geçiren Veysel, şarkılarında ölüm temasını oldukça çok işlemiştir.
Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1884 tarihinde, Ahmet ve Gülizar çiftinin çocuğu olarak, Şarkışla, Sivas ’da dünyaya geldi. Ailesinin kendisinden önce doğan iki kızını kaybetmesine yol açan çiçek hastalığı, Aşık Veysel ’i de vurdu ve henüz yedi yaşındayken sol gözünü kaybetti. Geçirdiği talihsiz bir kaza sonucunda sağ gözünü de kaybeden Veysel, babasının hediyesi olan bir saz doğru, henüz genç yaşlarda müziğe başladı.

Babasının yakın bir arkadaşı olan Aşık Ala göre eğitilen Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Ağlayan gibi büyük insanlar ozanlarının eserlerini burada öğrendi.

Aşık Veysel 20 yaşındayken, I. Dünya Savaşı ’nın başlaması üzerine kardeşleri ve arkadaşları cepheye gidince, genç ozan yalnız kaldı. Bu süre içerisinde tek arkadaşı sazı olan fakat şair, kendisini tamamen müziğe verdi. Savaşın sona ermesinin ardından Esma adlı bir kadınla evlendirilen Veysel, bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Ama oğlu az önce on günlükken hayata gözerini yumdu. Esma ’nın diğer bir adama kaçmasının ardından demin altı aylık kızı ile baş başa kalan Veysel, hemen şimdi çok genç yaşlardayken bu kızını da kaybetmenin acısını yaşadı.

1930 ’ların başında, Sivas ’da edebiyat öğretmeni olarak tahsis yapan Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştı. Tecer, Folk edebiyatının adalet ettiği değere gelmesi ve folk eserlerinin kaybolmaması için uğraşıyordu; Veysel ’in eserlerini de ilk kere kaleme alan kişi o oldu.

Her konuşmasında kendisine olan sevgi ve bağlılığını belirttiği Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanışmak için Ankara ’ya dışarı giden Aşık Veysel, bu isteğini hiçbir süre gerçekleştirme fırsatı bulamadı, lakin Ankara ’da ilk defa radroya çıkarak eserlerini ülke ile paylaşma fırsatı buldu. Her ne kadar Atatürk ile tanışma fırsatı bulamamış olsa da, Atatürk ’ün vefatının gerisinde yazdığı yas ile, kendisine olan sevgisini gösterme fırsatı buldu.

Ahmet Kutsi Tecer tarafından eğlence edildiği Köy Enstütüleri ’nde saz hocası olarak atama yapan Veysel, Arifiye, Çifteler, Kastamonu ve Akpınar ’da eğitim verdi. 1965 yılında, T.B.M.M. tarafından müziğe katkılardan dolayı kendisine ücret bağlandı.

Aşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde, doğduğu köy olan Şarkışla, Sivas ’da hayata gözlerini yumdu. Evi, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Aşık Veysel ’in eserleri, ünlü A.B.D. ’li gitarist Joe Satriani ’den Türk metal grubu Pentagram ’a dek böylece çok ünlü müzisyen ve gruba ilham kaynağı olmuş, eserleri bu müzisyenler göre albümlerinde kullanılmıştır.


Etiketler:
Aşık Veysel Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.