Son Yayınlar

recent

Arşimet Kimdir Biyografisi

Arşimet
Arşimet
Arşimet Biyografisi Yunan matematikçi, fizikçi, gökbilimci, filozof ve mühendis... [post_ad]-->

Arşimet Biyografisi

Yunan matematikçi, fizikçi, gökbilimci, filozof ve mühendis.
Arşimeir koloni devlet olarak kurulmuş, günümüzde Siracusa ili olan yerde Milattan Önce 287 de Grek kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babası meşhur bir astronomdu. Öğrenimini, dönemin bilim merkezi olan İskenderiye ’de tamamladı. Siracusa ’ya döndükten sonradan tüm yaşamını matematik ve bilimsel çalışmalara verdi.

Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis. Bir hamamda yıkanırken bulduğu bahis edilen suyun kaldırma kuvveti bilime en çok bilinen katkısıdır. Ayrıca, pek fazla matematik tarihçisine tarafından integral hesabın kaynağı da Arşimet'tir.

Gençliğinde bir vakit İskenderiye'de bulunmuş, burada Eratosthenes ile arkadaş olmuş ve sonra da onunla mektuplaşmıştır. Arşimet'in mekanik alanında yapmış olduğu buluşlar aralarında alaşım makaralar, baki vidalar, hidrolik vidalar ve yakan aynalar sayılabilir. Bunlara ilişkin eserler vermemiş, fakat matematiğin geometri alanına, fiziğin statik ve hidrostatik alanlarına manâlı katkılarda yer alan böylece çok eser bırakmıştır.

Geometriye yapmış olduğu en önemli katkılardan birisi, bir kürenin yüzölçümünün 4 π r2 ve hacminin ise 4/3 π r3 eşit olduğunu kanıtlamasıdır. Arşimet'in en aydınlık matematik başarılarından biri de, çarpık yüzeylerin alanlarını bulmak için bazı yöntemler geliştirmesidir. Bir parabol kesmesini dörtgenleştirirken baki küçükler hesabına yaklaşmıştır. Baki küçükler hesabı, bir alana tasavvur edilebilecek en ufak parçadan daha da küçük bir parçayı matematiksel olarak ekleyebilmektir. Bu hesabın koskocoman bir tarihi değeri vardır.

Birincil defa denge prensiplerini ortaya koyan bilim adamı da Arşimet'tir. Bu prensiplerden bazıları şunlardır: Eşdeğer kollara asılmış eşit ağırlıklar dengede kalır.

Eşit olmayan ağırlıklar eşit olmayan kollarda aşağıdaki şart sağlandığında dengede kalırlar: f1 • a = f2 • b Bu çalışmalarına dayanarak söylediği "Bana bir yardım noktası verin Dünya'yı yerinden oynatayım." sözü yüzyıllardan beri dillerden düşmemiştir.

Arşimet, kendi adıyla tanınan sıvıların dengesi kanununu da bulmuştur. Romalı yazar Vitruvius Pollio ’un yazdıklarından söylendiğine göre, bir gün Kral II Hieron yaptırmış olduğu altın tacın içine kuyumcunun gümüş karıştırdığından kuşkulanmış ve bu sorunun çözümünü Arşimet'e havale etmiş. bir hayli düşünmüş olmasına rağmen sorunu bir türlü çözemeyen Arşimet, yıkanmak için bir hamama gittiğinde, hamam havuzunun içindeyken ağırlığının azaldığını hissetmiş ve "evreka, evreka" diyerek hamamdan fırlamış. Arşimet'in bulduğu şey; su içine daldırılan bir cismin taşırdığı suyun ağırlığı dek ağırlığını kaybetmesi ve taç için verilen altının taşırdığı su ile tacın taşırdığı su karşılaştırma edilerek sorunun çözülebilmesi idi.

Arşimet'in bu kanunu doğada tesadüflere yer olmadığını, tekrar tekrar benzer koşullarda aynı sonuçlara ulaşılacağını göstermiştir. Arşimet, 23 yüzyıl önce, çağdaş bilimsel usul anlayışına fazla yakın bir anlayışla, bugün de geçerli olan durağan ve hidrostatik kanunlarını bulmuş ve bu katkılarıylamaya yargı kazanmıştır.

Roma generali Marcellus, Sirakuza'yı kuşattığında, Archimedes adlı bir mühendisin yapmış olduğu silahlar sebebiyle şehri almakta fazla zorlanmıştı. Bunların birçok mekanik düzeneklerdi ve bir takım bilimsel kurallardan ilham alınarak tasarlanmıştı. Örneğin, makaralar yardımıyla çok ağır taşlar burçlara dek çıkarılıyor ve mancınıklarla fazla uzaklara fırlatılıyordu. Hatta Archimedes'in aynalar uygulamak suretiyle Roma donanmasını yaktığı da rivayet edilmektedir. Romalıları, Sirakuza'yı işgalden üç yıl alıkoydu.

Fakat bütün bunlara rağmen M.Ö. 212 yılında Romalılar Sirakuza'yı zapt ettiler ve şehrin diğer ileri gelenleriyle birlikte Archimedes'i de öldürdüler. Söylendiğine göre, bu sırada Archimedes toprak üstüne çizdiği bir problemin çözümünü düşünüyormuş ve yanına yaklaşan Romalı bir askere oradan uzaklaşmasını ve kendisini rahat bırakmasını söylemiş; ancak asker Archimedes'e aldırmayarak hemen öldürmüş. Tarihin nadir olarak yetiştirdiği bu çok yetenekli bilim adamının öldürülüşü Romalı generali de çok üzmüş.


Etiketler:
Arşimet Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.