Son Yayınlar

recent

Arnold Schwarzenegger Kimdir Biyografisi

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger Biyografisi Avusturya asıllı Amerikalı aktör, politikacı ve 38... [post_ad]-->

Arnold Schwarzenegger Biyografisi

Avusturya asıllı Amerikalı aktör, politikacı ve 38. California valisi. Reel adı Arnold Alois Schwarzenegger ’dır. 1968 ’de Sam Amca ’nın topraklarına ayak bastıktan daha sonra Amerikan rüyasını gerçekleştiren, sayısız vücut geliştirme şampiyonluğu yer alan ve tüm zamanların en fazla gişe başarısı getiren filmlerinde başrol oynayan Schwarzenegger, Richard Nixon ve düşüncelerine yakınlığı sebebiyle Cumhuriyetçi olmuş ve siyasete atılmıştır. terminator, Total Recall, Predator ve Conan The Barbarian gibi tüm dünyada büyük ilgi gören yapımlarda rol almıştır.
30 Temmuz 1947 ’de Thal, Styria, Avusturya ’da dünyaya geldi. Babası Gustav Schwarzenegger polis şefiydi, fazla pozitif alkol içiyordu ve 1938 ’de Nazi Partisi Anschluss ’a katılmıştı. Annesi Aurelia Jadrny ’le evlendiklerinde Jadrny ’nin önceki evliliğinden Meinhard isimli bir oğlu bulunuyordu. Ailesi Katolik geleneklerine sıkı sıkıya bağlıydı. Schwarzenegger ’ın babasıyla ilişkisi her zaman problemli olmuştu. Aktör bu konudaki görüşlerini “Aramızda hakiki bir duvar var.” biçiminde açıklamıştı. Ama baba oğul birlikte sinemaya gitmekten hoşlanıyorlardı ve Schwarzenegger, izlediği birincil filmin bir John Wayne filmi olduğunu hatırlıyordu.

Öğrenciliğinde güler yüzlü, şen ve coşkulu olan Schwarzenegger, ekonomik açıdan da güç şartlarda büyümüştü. Çocukluğunun en kayda değer anılarındanı alınması olarak hatırlayan aktör, spora meraklıydı. Kendisini kuvvetsiz bulduğu için body-building ’le ilgilenen ve bir spor salonuna kaydolan Schwarzenegger ’ın idolleri beden geliştirme konusunda büyük ün yapmış Reg Park ve Steve Reeves ’di.

1965 ’te askerlik görevini yerine getirmek için Avusturya ordusuna katılan aktör, benzer sene karoser geliştirme konusunda düzenlenen Junior Mr. Europe ’u kazandı.

Hemen Şimdi 20 yaşında olan aktör, 1967 ’de ve 1968 ’de olmak üzere iki sene defalarca Londra ’da yapılan Mr. Universe ’ü kazanarak bu ödülü bölge en genç sporcu oldu.

Eylül 1968 ’de ilk kere Amerika ’ya gelen ve İngilizcesi oldukça cılız olan aktör, Santa Monica ’daki Gold's Gym ’de Joe Weider ’ın gözetiminde gövde çalışmaya başladı.

1969 ’da 5 sene baştan başa birlikte olacağı İngilizce öğretmeni Barbara Outland Baker ’la tanıştı. Baker sonra 2006 ’da ilişkilerinin iç yüzünü anlatacağı “Arnold and Me: In the Shadow of the Austrian Oak” isimli bir kitap yazacaktı.

Benzer sene dünyadaki en prestjli vücut geliştirme ödülü Mr. Olympia ’ya katıldı lakin 3 defa şampiyon olan Sergio Oliva yüzünden yarışmayı kaybetti.

1970 ’te nihayet Mr. Olympia ’ydı. 1975 ’e değin her sene Mr. Olympia ’yı kazanan Schwarzenegger, o sene emekli olduğunu açıklayarak yıllarını verdiği bu spora veda etti.

Ilk filmi yönetmenliğini Arthur Allan Seidelman ’ın yaptığı Hercules in New York ’tu. İngilizcesi çok iyi olmadığı için filmde sesi dublajlıydı. Enerjik kasları ve vücudu yüzünden bu film için biçilmiş kaftandı. Fakat yapımcılar soyadını telaffuz edemedikleri için ona Arnold Strong diyorlardı.

1971 yılında erkek kardeşi Meinhard binya onu “Dünyanın En Zinde Adamı” olarak tanıyordu. Vücut geliştirmeden film kariyerine geçiş dönemi Schwarzenegger için oldukça zorlu oldu. Çünkü yola sinemayla devam etmek bir yandan onu korkutuyordu. Başlangıçta can sıkıntısı çekse de sinemanın sihirsel dünyası onu da etkisi altına almış görünüyordu.

1972 ’de babası Gustav Schwarzenegger, felç nedeniyle hayata veda etti. Schwarzenegger, body building yarışmasına katıldığı için babasının cenaze töreninde bulunamamıştı.

1976 ’da Jeff Bridges ’le birlikte Stay Hungry filmi için kamera karşısındaydı. Filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Golden Globe ödülünün sahibi oldu. Bu onun sinemaya inancını arttıran kayda değer bir ödül oldu. Ertesi yıl Mr. Olympia olma yolundaki serüveninin anlatıldığı belgeli film Pumping Iron ile kamera karşısındaydı. The Streets of San Francisco ve Dead Lift gibi dizilerde rol aldıktan sonra 1979 ’da western türündeki The Villain ’la izleyiciyle buluştu. Aynı sene Scavenger Hunt ’ta bir spor hocası rolünü canlandırdıktan sonra sinema tarihinde manâlı yeri olan Robert E. Howard ’ın ünlü çizgi roman klasiği Conan ’a beyaz perdede Conan the Barbarian ve Conan the Destroyer filmleriyle yaşam verdi. Bunca yoğun trafiğin içinde o sene University of Wisconsin ’deki milletlerarası ekonomi dalındaki eğitimini de tamamlayıp mezun oldu.

1984 ’te büyük box office başarısı getirecek olan ve Schwarzenegger ’ı bütün dünyada en fazla ünlü yapan filmlerden biri olan James Cameron ’ın The Terminator ’ünde sözde insan sanki makine rolünde izleyiciyle buluştu.

26 Nisan 1986 ‘da John F. Kennedy ‘nin yeğeni olan ünlü televizyoncu Maria Shriver ‘la dünya evine girdi. Çiftin, Katherine Eunice Schwarzenegger, Christina Maria Aurelia Schwarzenegger, Patrick Arnold Schwarzenegger ve Christopher Sargent Shriver Schwarzenegger isimlerinde dört çocukları oldu.

Inkar Sonja, Commando ve Raw Deal filmlerinden sonra 1987 ’de en iyi görsel efekt dalında oskarı kucaklayan Predator geldi.

80 ’li yıllar aksiyon filmlerinde Schwarzenegger ’le birlikte Sylvester Stallone ’un uluslararası star oldukları yıllardı. Ancak aksiyon dışarıda öbür türlerde de kendini bildiren aktör, Danny De Vito ’yla birlikte başrolleri paylaştıkları Twins isimli filmde komedi dalında da oldukça başarılı olduğunu göstermiş oldu.

Aktörün 90 ’lı yıllara başlangıcı oldukça iddali oldu. Zira meşhur yazan Philip K. Dick ’in romanından beyaz perdeye uyarlanan ve başrollerini Sharon Stone ’la paylaştığı Total Recall iki dalda oskara aday gösterildi.

1991 ’de Terminator ’un devam filmi olan Terminatör 2:Judgement Day, o zamana kadar yapılmış en yüksek bütçeli ve en çok hasılat elde eden film olarak sinema tarihine geçti.

Last Action Hero, True Lies, Junior, T2 3-D: Battle Across Time, Eraser ve Jingle All the Way filmlerinden sonra sinema izleyicisi 1997 ’de Schwarzenegger ’ı Batman&Robin ’de izleme fırsatı buldu.

2000 yılında Bruce Willis, Sylvester Stallone ve Demi Moore ’la birlikte Hard Rock Café olan Planet Hollywood ’u kurdu. Küçük yaşlarda politikaya ilgi duymaya başlayan, 1968 ’de Amerika ’ya ilk önce geldiğinde, Nixon ’dan fazla etkilenen ve Cumhuriyetçilere yakın bir siyasi duruşu benimseyen Schwarzenegger, Kennedy ’nin yeğeniyle evli olması sebebiyle de bu alanda fazla fazla düşünme ve tartışma fırsatı buluyordu.

Hayatı vücut geliştirme ve sinema ve politika biçiminde üç bölüme ayrılabilecek Schwarzenegger, 8 Ocak 2003 seçimlerinde California valisi seçildi. Birincil kere The Tonight Show with Jay Leno programında aday olacağı açıklandığında bu TV tarihinin en kayda değer haberlerinden biri olarak görülmüştü.

Schwarzenegger, İrlandalı John Downey ’dan daha sonra Amerika ’da doğup büyümeden California valiliğine seçilmiş ikinci politikacıdır. Keza Ronald Reagan ’dan sonradan vali olan ikinci film yıldızıdır.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 - 478 (Viktor) (Sinema Filmi)
2015 - Maggie (Wade) (Sinema Filmi) 2015
2014 - Sabotaj (John 'Breacher' Wharton) (Sinema Filmi)
2014 - Cehennem Melekleri 3 (Trench ) (Sinema Filmi)
2013 - Kaçış Planı (Swan Rottmayer) (Sinema Filmi)
2013 - Geçit Değil (Ray Owens) (Sinema Filmi)
2013 - Generation Iron (Sinema Filmi)
2012 - Cehennem Melekleri 2 (Trench) (Sinema Filmi)
2011 - Revenge of the Electric Car (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 - The 67th Annual Golden Globe A... (Kendisi) (TV Filmi)
2010 - Gerrymandering (Sinema Filmi)
2010 - Cehennem Melekleri (Trench) (Sinema Filmi)
2009 - Farrah's Story (Kendisi) (TV Filmi)
2008 - Bigger Stronger Faster (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 - Being W (Kendisi) (Sinema Filmi)
2007 - Darfur Now (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 - i Love The '90s: Part Deux (Kendisi) (TV Dizisi) (Bölüm)
2004 - 80 Günde Devr-i Alem (Sinema Filmi)
2003 - Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (Terminator) (Sinema Filmi)
2003 - Afi's 100 Years... 100 Heroes ... (Kendisi) (TV Filmi)
2002 - Ölümüne Peşine Düşüp Takip (Gordy Brewer) (Sinema Filmi)
2001 - I Love Lucy's 50th Anniversary... (Kendisi) (TV Filmi)
2000 - Altıncı Gün (Adam Gibson) (Sinema Filmi)
1999 - Şeytanın Günü (Jericho Cane) (Sinema Filmi)
1999 - wwe Smackdown! (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Birim)
1999 - The Directors (Kendisi) (TV Dizisi) (Birim)
1999 - Arnold Schwarzenegger: Hollywo... (Kendisi) (TV Filmi)
1998 - The 70th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
1997 - Batman ve Robin (Mr. Freeze / Dr. Victor Fries ) (Sinema Filmi)
1996 - Silici (John Kruger) (Sinema Filmi)
1996 - Babam Laf Verdi (Howard Langston) (Sinema Filmi)
1994 - Ufaklık (Dr. Alex Hesse) (Sinema Filmi)
1994 - Reel Yalanlar (Harry Tasker) (Sinema Filmi)
1993 - Son Kahraman (Jack Slater) (Sinema Filmi)
1993 - Intimate Portrait (Kendisi) (TV Dizisi)
1992 - The Tonight Show With Jay Leno (Kendisi) (Tv Programı) (14 Bölüm)
1991 - Terminator 2: Kıyamet Günü (The Terminator) (Sinema Filmi)
1990 - Gerçeğe Çağrı (Douglas Quaid / Hauser ) (Sinema Filmi)
1990 - Çocuk Yuvası Polisi (Dedektif John Kimble) (Sinema Filmi)
1988 - İkizler (Julius Benedict) (Sinema Filmi)
1988 - Kızıl Alev (Captan İvan Danko) (Sinema Filmi)
1987 - Koşan Adam (Ben Richards) (Sinema Filmi)
1987 - Biography (Kendisi) (TV Dizisi)
1987 - Av (Dutch) (Sinema Filmi)
1986 - Koruyucu (Mark Kaminsky) (Sinema Filmi)
1985 - Kızıl Sonja (Kalidor) (Sinema Filmi)
1985 - Komando (John Matrix) (Sinema Filmi)
1984 - Terminatör (The Terminator) (Sinema Filmi)
1984 - Savaşçı Conan (Conan) (Sinema Filmi)
1982 - Barbar Conan (Conan) (Sinema Filmi)
1979 - The Villain (Yakışıklı Tanıdık Olmayan) (Sinema Filmi)
1979 - Scavenger Hunt (Lars) (Sinema Filmi)
1977 - Pumping Iron (Sinema Filmi)
1976 - Stay Hungry (Joe Santo) (Sinema Filmi)
1973 - Uzun Veda (Sinema Filmi)
1970 - New York'taki Herkül (Hercules) (Sinema Filmi)


Etiketler:arnold schwarzenegger dead,arnold schwarzenegger age,arnold schwarzenegger movies,arnold schwarzenegger biography,arnold schwarzenegger height
Arnold Schwarzenegger Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/14/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.