Son Yayınlar

recent

Archimedes Kimdir Biyografisi

Archimedes
Archimedes
Archimedes Biyografisi Bilim dünyasına; geometri, hidrostatik ve mekanik alanında ortaya attığı ilkelerle büyük katkıda bulunmuş, Yunanlı alim... [post_ad]-->

Archimedes Biyografisi

Bilim dünyasına; geometri, hidrostatik ve mekanik alanında ortaya attığı ilkelerle büyük katkıda bulunmuş, Yunanlı alim.


M.Ö. 287 civarında İskenderiye'de doğan Archimedes, iyi bir ailenin çocuğuydu. Babası gökbilimci ve kralın en güvendiği adamlarından biriydi. Meşhur bilgin çocukluğunun ve gençliğinin büyük kısmını İskenderiye'de geçirdi. Bu bölgenin sulandırma ihtiyacı, onun Archimedes burgusu olarak bilinen burguyu icat etmesine yol açtı.

Archimedes'in bu buluşu, onun icadı olan çoğu araçtan sadece biridir. Romalıların ordusunu yaptığı savaş araçlarıyla yerle bir ettiği söylenti edilir. Şehre yaklaşan düşman gemilerinin bazıları kıvrık demirlere ve kancalara takılarak havaya kaldırılıyor, sonradan çabuk denize atılıp batırılıyordu. Diğer bir kısmı da iplerle karaya çekilerek kayalıklara vurularak parçalanıyordu.

Archimedes'in tarih sayfalarında üne kavuşturan ana durum, Sirakuza kralı Hiero'nun şehrin yeni kuyumcusuna ısmarladığı altın tacın gerçekte som altından olup olmadığından kuşkuya düşmesiyle başlar. Kral, Archimedes'ten tacın som altın olup olmadığını anlamasını istedi. Archimedes düşünmeyemecenin çözümüne iyice kaptırmıştı kendini. baştan herzaman aklında bu konu vardı, hiç durmaksızın bu meseleyi düşünüyordu.

Bu sıralarda bir gün hamama gitti. Günlük, klasik şeylerden biriydi bu. Musluğu açtı; su mermer banyoya dolarken o da yıkanmaya hazırlanıyordu. Sonradan dalgın düşünceli ağır ağır banyoya girdi. Aklı tekrar altın meselesindeydi. Bir yanlamasına yıkanıyor öte yandan da suya girip çıktıkça çocukça bir merakla suyun seviyesindeki değişiklikleri izliyordu.

İşte ne olduysa o anda oldu ve birden banyodan fırlayan Archimedes, avazı çıktığı dek, ''Eureka, Eureka'' (Buldum,buldum) diye bağırarak kendini sokaklara attı. Meşhur matematikçi anında evine koştu, bu buluşu üstüne deneyler yapmaya başladı ve bir değişken içine daldırılan bir cismin kendi ağırlığına eşit ağırlıkta değişken taşırdığını kanıtladı. Böylece açılış noktası olarak bu buluşunu kullanarak ayrıca daha birçok keşiflerin birincil adımını atmış, keza de krala tacında ne ölçüde saf altın bulunduğunu söylemenin yolunu bulmuş oldu.

Büyük bilginin ölümüne de ne eyvah ama bilim aşkı neden oldu. 212 yılında, 3 sene her tarafında şehrin kıyısında gemilerini batırdığı Romalı kumandan Marcellus,Sirakuza şehrini en sonunda kuşattı. Büyük Kasaba düştüğü sırada Archimedes, evinde tekrar bir problemle uğraşıyordu. Kumandan büyük saygı duyduğu ve zekasını 3 yıl boyunca altedemediği bu bilginle tanışmak istedi ve bir askerini gönderip saygılarını arzetmek için onu huzuruna misafir etme etti. Ama Archimedes, çözmeye çalıştığı problemle öylesine meşguldü oysa daveti çözüme ulaşmadan kabul etmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine asker kumandana yapılan bu saygısızlık karşı sinirlenerek Archimedes'i bir kılıç darbesiyle oracıkta öldürdü.

Emirlerinin böyle hatalı sonuçlar doğurduğunu öğrenen Marcellus, içten gelen üzüldü ve öldürülen adamın ailesine bağışta bulundu. Bilgine övünç verici bir cenaze töreni yapıldı. Archimedes'in en değerli buluşu olarak nitelendirdiği silindirle küre arasındaki ilintiyi düşünmüş mezar taşına bir silindir içine bir küre çizilmesini vasiyet etmişti. Bu isteği yerine getirildi. Şehrin ondan daha sonra yaşadığı savaşlar ve yıkımlar yüzünden unutulmuş olan bilginin mezarını, ölümünden yüz otuz yıl daha sonra Romalı hatip Çiçero buldu.

Çağdaşlarımızın ve Archimedes'ten sonradan yaşayan olan bilginlerin yazdıklarından, Archimedes'in bugün elimizde bulunandan fazla daha fazla eser vermiş olduğunu anlıyoruz. Ama bunların çoğunluğu sonra kaybolmuştur. Bu kitapların esas konuları, geometri olmakla birlikte bu eserlerde denge kaldıraçları, optik, astronomi ve ışık gibi konularda da data verildiğini öğrenmekteyiz.

Eserleri; Silindir ve Küre Üzerine, Çemberin Ölçülmesi, Koniler ve Yarım Silindirler Üzerine, Helezonlar Üstüne, Düzlemlerin Dengesi ve Çekim Merkezleri Üstüne, Parabol Karesi Alınması, Yüzen Cisimlerin Üstüne, Kum Hesapları, Metot, Düzlem Geometri Önermeleri.


Etiketler:archimedes inventions,what did archimedes discover,archimedes death,archimedes biography,archimedes facts
Archimedes Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/21/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.