Anjelika Akbar Kimdir Biyografisi

Anjelika Akbar
Anjelika Akbar
Anjelika Akbar Biyografisi Mutlak kulak yeteneği sahibi, müzisyen, besteci * Duyulan bir notayı, hiç bir referans almadan ve başka bir nota ile karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneği... [post_ad]-->

Anjelika Akbar Biyografisi

Mutlak kulak yeteneği sahibi, müzisyen, besteci * Duyulan bir notayı, hiç bir referans almadan ve başka bir nota ile karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneği.
Tam adı Anjelika Rosenbaum Akbar olan sanatkâr, Kazakistan'da, müzisyen ve filozof bir baba ile tekrar müzisyen bir annenin çocuğu olarak 1969'da dünyaya geldi.

birincil piyano derslerini ailesinden aldı. 2,5 yaşına geldiğinde nota biliyor ve piyano çalabiliyordu. 3 yaşında piyano özel eğitimi almaya başladı. . Moskova Konservatuvarı hocası ve Çin Harbin Konservatuvarı'nın kurucularından V. Lipovetsky birincil ustası oldu. 4 yaşındayken Mutlak Kulak * yeteneği ayrım edilen Anjelika Akbar, 4,5 yaşında Moskova Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin dikkatini çekti ve benzer konservatuvarın bünyesindeki, üstün yetenekli (harika çocuklar) öğrencilerin okuduğu okula kabul edildi.

Taşkent Devlet Uspensky Müzik Okulunda gördüğü 11 takvim piyano ve kompozisyon eğitimini ve yüksek lisansını, Doç. V. Fadeyeva ve St. Petersburg Devlet Konservatuarı profesörlerinden B. Zeydman'dan aldı.

Ünlü Rus bestecisi Andrei Eshpai, 5 yaşındaki Anjelika'nınnlediğinde bu eserlerin babasına ait olduğunu düşünüp kendisine "Fazla yeteneklisiniz bayım, sizi çok aydınlık bir bestecilik geleceği bekliyor'' demişti. Oysa eserler minik Anjelika'ya aitti.

Olağanüstü çocukların okuduğu okulun özelliği, eğitimin konservatuarın en aydınlık profesörleri kadar verilmesiydi. Bu okulun öğrencilerinden dünyaca ünlü Alexei Sultanav ve Stanislav Yudenich gibi, Anjelika Akbar da en iyi öğrenciler arasında yerini aldı.

sonra 5 takvim eğitim göreceği Taşkent Devlet Konservatuarı'na başladı. Prof. Berlin ve Prof. Yanovsky ile beste ve orkestrasyon; Prof. L. Pluşenko ile piyano ve meşhur organist T. Levina ile de Org çalışmaları yaparak eğitimini tamamladı.

Peşinde Rusya Besteciler Kurulu, Anjelika Akbar'ı ''En İyi Genç Besteci'' olarak seçti. Rusya Besteciler Kurulu, müziğin eşsiz rolünü çok iyi algılayan insanlardan oluşan ve topluma uzanacak müzikaliteyi gözetmek adına hizmet veren bir kuruldu. Anjelika Akbar, 2006 yılında bu kurulun Ukrayna şubesine aza oldu (kurula üye olmak, bununla beraber Kültür Bakanlığı ’nın ‘ ’Onur Sanatçısı‘ ’ unvanına sahip edinmek anlamına geliyor). Keza SSCB'de bir ilk olarak, yalnızca kişiye özel olan ve Avrupa'da istediği konservatuarda lisans ve yüksek lisans yapması için burs verdi. Fakat kendisi evlenmek üzere olduğu için bu teklifi kabul etmedi.

sonra Bestecilik ve Orkestra Şefliği yüksek lisansını UNESCO üyesi olarak geldiği ve ardından da yerleştiği Türkiye'de, Hacettepe Devlet Konservatuar'ında Doç. Turgay Erdener ile çalışarak kompozisyon yüksek lisansı aldı. Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Asır Armonisi, Doç İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile kompozisyon çalıştı. Seçtiği Rus besteci A. Skriabin'in '' Seçme Piyano Eserlerinin Armonik, Melodik,Ritmik,Biçimsel ve Felsefik açıdan Analizi'' ile ve bestelediği "Senfoni No.1" ile tamamlayarak ''Sanatta Tatminkarlık Derecesi'' almaya adalet kazandı. (''Sanatta Tatminkarlık'' besteciler için doktora anlamına gelmektedir).

1993 yılında Türk vatandaşlığına geçen ,Anjelika Akbar Türkiye'ye geldikten daha sonra ise, Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Asır Armonisi, Doç. İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile yürüttüğü bestecilik çalışmalarının yanı sıra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nın kurucu öğretim elemanları arasında yer aldı.

Meşhur Türk Soprano Selma Berk, ayrıca da Avrupa'da büyük üne sahip soprano Djoke Winkler Prins'ten ayrı zamanda vokal dersleri almış ve hem ünlü Türk Opera sanatçısı Melek Çeliktaş ile bu konu da bir süre konsültasyon yapmıştır.

Senfonik ve oda orkestrası, koro, piyano ve diğer enstrümanlar için bir fazla beste yapan Anjelika Akbar, Orta Asya, Baltık Cumhuriyetleri, Rusya, Hindistan, Almanya ve Türkiye'de çeşitli konserler verdi. Keza Özbekistan Milli UNESKO Komitesi'nde üyelik yaptı.

Birincil albümü "SU", 1999 yılında piyasaya çıktı. Bu çalışmanın arkasından Can Dündar'ın "Köy Enstitüleri" isimli belgeselinin müziklerini (Belgeselin video-CD'si piyasaya çıkmıştır) ve Vivaldi Dört Mevsim'in, dünyada ilk defa solo piyano uyarlamasını yaptı ve yorumladı. Üretim Sony Classical kataloğuna seçildi ve Sony International tarafından 2002'de piyasaya çıkarıldı. Albüm milletlerarası Sony Classical kataloğuna giren birincil Türk herzamanki müzik albümü oldu.

Akbar, yeniden 2002 yılında Rana Pirinçcioğlu ve Zara ile birlikte çıkardığı "bir'den Bir'e" albümü ile ayrı bir çizgi yakalamayı başardı. Geleneksel batı klasik müziği sınırlarını aşıp, görsel efektler ve kendi dizelerini ilave ederek müziğine bambaşka bir boyut kazandıran Akbar, Moskova Sobesednik Ödülü, SSCB Etnik Müzik Ödülü, Taşkent Devlet Konservatuarı 'Altın Lenin Ödülü' (üç yıl baştan başa), SSCB Kompozitörler Ödülü', 4. Milletlerarası Nejat Eczacıbaşı Beste yarışması üçüncülük ödülleri sahibidir.

2003 yılından itibaren bu yanlamasına Besteci Ali Darmar ile çalışmaktadır.

2003 yılında çıkan ve Bach'ın eserlerini Doğu enstrümanları ile harmanladığı ''Bach A L' Oriantale'' albümü için "Bu bir müzik deneyi yok, çağın ihtiyacıdır. Irk birbirileri ile kucaklaşmadan önce müzikleri kucaklaşsın istedim…" diyor Anjelika Akbar.

Senfonik Orkestra ve Oda Orkestrası ile koro, piyano ve öteki enstrümanlar için dört yüzü aşkın besteye sahip Anjelika Akbar ile, sayısız dergi ve gazete röportajları üretilmiş, radyo ve televizyon programlarına katılmış ve prestijli dergilere kapak konusu olmuştur. Anjelika Akbar, Rusya, Fransa, Almanya, Baltık Cumhuriyetleri, Orta Asya, Hindistan, KKTC, Katar ve Türkiye'de sayısız konserler vermiştir.

Anjelika Akbar'ın, besteci ve yorumcu kimliği açık havada, yazan kimliğiyle ortaya çıkardığı ve Türkçe olarak kaleme aldığı "İçimdeki Türkiyem" adlı kitabı, 2011 yılında yayımlandı. Akbar, Türkiye'de geçirdiği 20 yılını, "İçindeki Türkiye"yi anlatıyor.

Anjelika Akbar ayrıca böylece fazla milli ve uluslar arası ödülün de sahibidir.

Anjelika Akbar, 2007 yılında mühendis Batu Tarman ile ikinci evliliğini yaptı. Kalp (d.1991) ve Timur (d.2008) adlarında iki erkek çocuk annesidir.

2013 yılında Anjelika Akbar ’ın “Bach A L ’Orientale” albümü üstüne Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan “Bach Alla Turca” adlı bale projesi gerçekleştirildi.

Albümleri :
1999 - Su
2003 - Bach A L' Oriantale
2005 - Bir Yudum Su
2009 - Raindrops by Anjelika
2010 - İçimdeki Türkiyem
2011 - Likafoni
2011 - Beni Unutma (Orijinal Film Müzikleri)
2014 - Vivaldi Four Seasons
2016 - Mutlu Aşk Şarkıları (Hakan Aysev ile)
2017 - Yol Ayrımı (Orijinal Film Müzikleri)

Kitapları :
2010 - İçimdeki Türkiyem
2011 - Uçan Köpek Baaşa


Etiketler:
Anjelika Akbar Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/16/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.