Angela Merkel Kimdir Biyografisi

Angela Merkel
Angela Merkel
Angela Merkel Biyografisi Angela Merkel, 1954 doğumlu Almanya Başbakanı... [post_ad]-->

Angela Merkel Biyografisi

Angela Merkel, 1954 doğumlu Almanya Başbakanı. 10 Nisan 2000 ’den buyana Hristiyan Demokrat Parti ’nin lideri olan Merkel, 22 Kasım 2005 ’den beri Almanya ’nın ilk bayan başbakanı. Almanya Şansölyesidir.


Angela Dorothea Merkel, 17 Haziran 1954 ’te Hamburg ’da doğdu. Babası Horst Kasner Berlinli Luteryen bir papaz, annesi Herlind ise öğretmendi. Komünist Doğu Almanya ’da, Berlin ’e 80 kilometre uzaklıktaki Templin kasabasında gelişen Merkel, öğrenciyken Free German Youth (FDJ) adlı komünist topluluğun üyesiydi. Matematik, fen ve dil derslerinde büyük kabiliyet bildiren Merkel, Templin ’deki öğreniminin arkasından 1973-1978 yılları arasında Leipzig Üniversitesi ’nde fizik eğitimi aldı. 1978 ’den 1990 yılına değin Central Institute for Physical Chemistry of the Academy of Sciences ’ta devam ettiği öğreniminden fizik doktoru olarak mezun oldu ve kimya alanında çalışmaya başladı.

1989 yılında Berlin Duvarı ’nın yıkılmasının arkasında gelişen demokrasi hareketiyle Demokratischer Aufbruch Partisi ’ne girerek, politikaya atıldı. 1990 ’da, Doğu Alman Cumhuriyeti ’nin son hükümeti olan Lothar De Maizier geçiş hükümetinde sözcülük yapan Angela Merkel, benzer yıl, Almanya ’nın birleşmesinden iki ay önce Hristiyan Halkçı Parti ’ye (CDU – Christian Democratic Union) girerek, ilk genel Almanya seçimlerinde Federal Alman Meclisi ’ne CDU ’dan seçildi ve üç ay içinde, Kadın ve Gençlik Bakanı olarak zamanın başbakanı Helmut Kohl ’ün kabinesine girdi. Angela Merkel fazla hızlı bir politik kariyer yaparak, 1991 ve 1998 yılları arasında keza parti başkan yardımcılığını, hem de Helmut Kohl kabinelerinde iki kez bakanlık görevini üstlendi ve 1998 ’de partisinin genel sekreterliğine seçildi.

2000 yılında, partisini sarsan yolsuzluk skandalları esnasında önce Kohl ve öteki parti yöneticilerinin yanında yer alan ve hatta Kohl ’ün Suudi Arabistan ’a tank satışı karşılığında sus payı aldığı iddialarını “tamamen saçmalık” diye niteleyerek reddeden Angela Merkel, kriz tırmanıp, eski Başbakan Kohl ’ün oynadığı rol açığa çıkmaya başlayınca, eski patronunu kınayan ilk CDU yöneticisi oldu. Bu çıkışıyla uyarı çekerek Nisan 2000 ’de parti lideri olan ve adamakıllı Amerika yanlısı bir Irak politikası güden Merkel, iki yıl sonraki seçimlere yeterince popüler bir ad olarak görülmediğinden, CDU ’nun başbakan adayı olarak katılamadı (Başbakan adayı CDU ’nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birliği ’nin lideri Edmund Stoiber olmuştu). Edmund Stoiber'in 2005 yılındaki tercih kampanyası sırasında Doğu Alman seçmenleri “aptal” diye nitelemesi Merkel ’den büyük tepki aldı ve bu da ikilinin 2002 seçimlerinden bu yandan aralarının bozuk olmasına sebep oldu.

Birlik Partilerinin Stoiber ’in adaylığında 2002 seçimlerini kaybetmesiyle, 2005 erken seçimlerinde Merkel başbakan adayı oldu. Başbakan adaylığı ilk gündeme geldiğinde buna şüpheyle bakan geniş bir kesim vardı; çünkü Angela Merkel, Doğu Almanyalı Protestan bir kadındı ve CDU çoğunlukla Katolik Batı Alman erkekleri tarafından yönetilmiş bir partiydi. Namzet olmasının peşinde Merkel, büyük bir imaj değişikliği yaparak, saç modelini değiştirdi, daha renkli giyinmeye başladı ve tercih kampanyaları boyunca çoğu kez efsane rock grubu The Rolling Stones ’un Angie adlı parçası çalındı.

18 Eylül 2005 tarihindeki Alman ulusal seçimlerinde Merkel ve Schröder baş başa yarıştılar ve Merkel oyların yüzde 35.2 ’sini alırken Schröder yüzde 34.2 ’sini topladı. sonra Sosyal Halkçı Parti yetkilileri ve Hristiyan Demokrat Parti üyeleri arasında lider Angela Merkel ’in başbakanlığı konusunda anlaşma sağlandı ve uzlaşma uyarınca Angela Merkel ’e başbakanlık koltuğunun bırakılması karşılığında Sosyal Demokratlar, yeni kabinede 8 bakanlığı aldılar. Angela Merkel, parlamentonun onayını aldıktan sonra, 22 Kasım 2005 ’te 51 yaşında Almanya tarihinin en genç, ilk Doğu Almanyalı ve bununla beraber birincil bayan başbakanı oldu.

Dış basında ara sıra İngiltere eski başbakanlarından Margaret Thatcher ’la karşılaştırılan (Maggie-Angie benzetmesi yapılır) Angela Merkel, kürtaj ya da eşcinsel hakları gibi toplumsal konularda daha merkezci görüşlere sahip ve çoğu kez Doğu Almanya ’da iyi kendisinin bildiğini söylüyor.

Alman ekonomisini iyileştirmek, artan işsizlik oranını yıkmak, dış politikada ABD ile soğuyan ilişkileri düzeltmek ve bugüne kadar Avrupa Birliği ’nde entegrasyonun temel motoru olarak görülen Fransa-Almanya ittifakına bahşedilen önemi azaltmak isteyen Angela Merkel, Türkiye ’nin Avrupa Birliği üyeliğine ise ancak özel bir statüyle gerçekleşirse sıcak bakabileceğini belirtiyor.

1977 yılında evlendiği eşi fizikçi Ulrich Merkel ’den 1982 yılında boşanmasının arkasından, halen birlikte olduğu, kimya profesörü Joachim Sauer ile, 1998 yılında evlenen Angela Merkel ’in hiç çocuğu değil.

Angela Merkel, 2009 yılında tekrar başbakan seçildi ve FDP ile bir hükümet koalisyonu kurmayı başardı. 2013 ’te yeniden Başbakan seçildi.

24 Eylül 2017 tarihinde yapılan seçimleri de Başbakan Merkel'in partisi Hristiyan Halkçı Partisi kazandı. Ve 4. defa başbakan oldu.


Etiketler:
Angela Merkel Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.