Amerigo Vespucci Kimdir Biyografisi

Amerigo Vespucci
Amerigo Vespucci
Amerigo Vespucci Biyografisi İtalyan tacir ve denizcidir, astronomi, kozmografya ve coğrafyayla ilgilendi... [post_ad]-->

Amerigo Vespucci Biyografisi

İtalyan tacir ve denizcidir, astronomi, kozmografya ve coğrafyayla ilgilendi.

Amerigo Vespucci, 9 Mart 1451 tarihinde İtalya, Floransa ’da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Babası Floransa'nın Para Değiştirenler Derneği'nde noterdi. Bir rahip olan amcası tarafından yetiştirildi.

1490 yılında İspanya ’nın Sevilla şehrine giderek Lorenzo de Medici ailesinin temsilcisi olarak ticaret yaptı. Lorenzo de Medici onu Sevilla ’da bulunan gemicilik şirketinde görevlendirildi. Amerigo Vespucci, 30 Mayıs 1498 yılında Atlantik Okyanusu ’na (Amerika ’ya doğru) üçüncü yolculuğu yapan Kristof Kolomb ’un donatımlarını sağladı.

1498 yılında Amerigo Vespucci de Atlantik Okyanusu'nu aşan bir araştırma yolculuğuna katıldı. İspanyol Amirali Alonso de Hojeda komutasında giden gemiler, 1499 yılında Güney Amerika ’da Venezüella ve Surinam kıyılarına vardı, sonra da Amazon'un deltasını keşfetti. 1500 yılında İspanya ’ya geri döndü. Amerigo Vespucci, Güney Amerika ’yı Kristof Kolomb‘un zannettiği gibi Asya ’nın bir kısmı olarak değil, yeni bir kıta olarak kabul etmişti.

Bugün Venezüella ’nın olduğu bölgede çok zaman harcadı, buraya da küçük Venedik anlamına gelen Venezüella adını vermiştir.

Yeni bir sefer düzenleme yolundaki isteğinin İspanya Krallığı tarafından reddedilmesi üzerine, 1500 ’de Portekiz ’in hizmetine girdi.

Mayıs 1501 yılında bu sefer Portekiz gemileriyle ikinci keşif yolculuğuna çıktı ve Brezilya'ya sahillerini keşfetti. Kıyı boyunca binlerce kilometre seyahat etti. Cabo de Santo Agostinho ’ya ulaştıktan sonra Rio de Janeiro Körfezi ’ni keşfetti. Ardından, güneye yönelerek Rio de la Plata ’ya indi ve Patagonya kıyılarını dolaştıktan sonra Temmuz 1502 ’de Lizbon ’a geri döndü. Bu gezi sırasında bulunan toprakların Asya Kıtası ’nın parçaları olmadığını farkeden Vespucci, daha sonra mektuplarında bu topraklardan (Yeni Dünya) adıyla söz etmiştir.

Vespucci ’nin önemi, keşiflerinden çok ilmi çalışmalarındadır. İyi bir astronom olan denizci, aşağı yukarı tam meridyen derecelerini tesbit etmişti. Aynı zamanda Ekvator üzerinde dünyanın çemberini de hesaplamıştır. Onun verdiği ölçü gerçek ölçüden ancak 80 km. kadar kısa gelmektedir.

1503 yılında üçüncü bir keşif gezisine çıkan Vespucci, yolda fırtınaya tutuldu ve bir sonuç elde edemeden ertesi yıl geri döndü.

1505 yılında tekrar İspanya ’nın hizmetine girdi ve 1508 yılında başkaptan oldu. 1512 yılında ölene kadar da başkaptan olarak kaldı. Yendenizcilerin yetişmesine katkıda bulundu.

İlk olarak Alman kozmografyacısı Martin Waldseemüller Yenidünya'nın güneyi için yani Güney Amerika için ilk kez Amerigo'nun adını kullandı. Daha sonra adı tüm kıta için kullanıldı. Alman profesörü Waldseemüller ’in 1507 yılında yazdığı «Cosmographiae Introductio» adlı eserinde: «Dünyanın dördüncü bir kısmı Amerigo Vespucci tarafından keşfedilmiş bulunuyor, o halde buraya kaşifi Amerigo ’dan ötürü «America» denmesine kimsenin itiraz edeceğini sanmam» diyordu. Waldseemüller ’in bu teklifi yeni kıtanın adının Amerika olmasını sağladı.

Amerigo Vespucci, 22 Şubat 1512 tarihinde İspanya ’nın Sevilla şehrinde 61 yaşında öldü


Etiketler:amerigo vespucci accomplishments,amerigo vespucci america,amerigo vespucci facts,amerigo vespucci discovered america,amerigo vespucci fun facts
Amerigo Vespucci Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/22/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.