Alper Taşdelen Kimdir Biyografisi

Alper Taşdelen
Alper Taşdelen
Alper Taşdelen Biyografisi Alper Taşdelen, 1974 yılında Ankara'da doğmuştur... [post_ad]-->

Alper Taşdelen Biyografisi

Alper Taşdelen, 1974 yılında Ankara'da doğmuştur. Babası Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'dir.

Çankaya İlkokulu, TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü ’nden mezun oldu.

ABD ’de Columbia Üniversitesi ’nde Uluslararası İlişkiler dalında yüksek lisans yaptı. bununla birlikte Columbia Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü ’nü tamamlayarak Ortadoğu Uzmanlığı aldı.

Yüksek lisans döneminde keza New York eski Belediye Başkanı David Dinkins ’in verdiği Çağdaş Belediyecilik ve Şehir Yönetimi dersini aldı ve “Şehir Kalkınmasında Modern Belediyeciliğin Rolü” konusunda ders tezi verdi.

1996 ’da Sosyalist Enternasyonel ’in 20. Kongresi ’ne Erdal İnönü ve Deniz Baykal ile birlikte CHP delegesi olarak katıldı ve Kongre ’nin en genç delegesi olarak alıştırma komisyonlarında faal olarak yer aldı.

Yüksek lisansın gerisinde Kanal D Haber Merkezi ’nde diplomasi ve siyaset muhabiri olarak iki yıl gazetecilik yaptı.

57. Hükümet döneminde Başbakan Bülent Ecevit göre Başbakan Müşaviri olarak atandı ve 2002 Genel Seçimlerine kadar bu görevi sürdürdü.

Peşinde özel sektöre geçti ve on yıla yakın çalıştığı Petrol Ofisi A.Ş. ’de en son Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu dönem her tarafında enerji alanında TBMM ve kamudaki yasama ve yönetmelik çalışmalarına sektör temsilcisi olarak katıldı.

CHP 15. Olağanüstü Kurultayı ’nda Parti Meclisi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Bilim ve Kültür Platformu listesinde yer aldı.

2011 Genel Seçimleri ’nde CHP Ankara 2. Bölge ’den Milletvekili Adayı olarak gösterildi.

Dış politika ve siyaset alanlarında gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunan Taşdelen, Nurkezban Celebcioğlu ile 2007 yılında evlendi. 2 çocuğu vardır.

Alper Taşdelen, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu göre 2014 yerel seçimleri için PM'de Çankaya Belediye başkan adayı olarak seçildi. 30 Mart 2014 Lokal Seçimlerinde CHP adayı olarak % 65 oyla Çankaya Belediye Başkanı seçildi.


Etiketler:
Alper Taşdelen Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.