Ali Sabancı Kimdir Biyografisi

Ali Sabancı
Ali Sabancı
Ali Sabancı Biyografisi Ali İsmail Sabancı, 5 Mayıs 1969 tarihinde Adana ’da “Hayırlı Sabancı” ve Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu olarak doğmuştur... [post_ad]-->

Ali Sabancı Biyografisi

Ali İsmail Sabancı, 5 Mayıs 1969 tarihinde Adana ’da “Hayırlı Sabancı” ve Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Emine Sabancı Kamışlı, Sadıka Sabancı adlarında ablaları vardır. Iş adamı Sakıp Sabancı'nın yeğenidir. 10 yaşına dek Adana ’da yaşamıştır. İlkokulu Adana ’da, ortaokulu Almanya ’da, liseyi İngiltere ’de, üniversiteyi de Amerika ’da okudu.
1987 ile 1991 yılları aralarında ABD'de Massachusetts eyaleti Medford şehrinde yer alan Tufts Üniversitesi'nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladı. 1993 yılında başladığı New York'taki Columbia Üniversitesi, İşletme Fakültesi ’nden Uluslararası Finans dalından yüksek Lisans Derecesini 1995 yılında almıştır.

1991 ile 1997 yıları arasında Morgan Stanley & Co. Incorporated şirketinde parasal analizci olarak 2 sene çalıştı. Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank ’da Bahçekapı Şubesi'nde veznadar olarak çalıştı. 1997 ile 2001 yılları aralarında Sabancı Holding Projelerinden Sorumlu Idareci pozisyonunda sonradan da 2001 ile 2004 yılları aralarında ise Strateji ve Iş Geliştirmeden Sorumluluk Sahibi İcracı Genel Müdür Yardımcısı olarak ödev yaptı. 10 Nisan 2004 tarihinde vefat eden Sakıp Sabancı ’nın ölümünden önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve babası ve ablası ile beraber kurdukları Başlıca Holding'e geçti.

2004 yılı Mart ayından beri Holding A.Ş. ’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak atama yapmaktadır. “Başlıca” Emine, Sadıka, Ali Sabancı ’nın baş harfleri.

TOBB bünyesinde Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve bununla beraber İSO ve TAİK üyesidir. Galatasaray spor kulübü üyesidir.

2005 Ocak ayında Başlıca Holding kadar satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. ’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak atama yapmaktadır.

Holding ’in karşılıklı olduğu İzair ve Air Berlin ’de Idare Heyeti Üyesi ve AFM Sinemaları Idare Heyeti Başkanı da olan Ali Sabancı, bununla beraber TÜSİAD, TYD ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak iş dünyasındaki faaliyetlerini sürdürüyor.

Ali Sabancı, 1995 yılında Üniversite yıllarından tanıdığı, meslek adamı Açık Fikirli Doğan ’ın kızı Vuslat Sabancı (d.1971) ile evlidir. “Kaan Ali“(d.2003) ve “Şevket Emrecan” (d.2001) adında iki oğlu vardır.


Etiketler:şevket sabancı,vuslat doğan sabancı,kaan ali sabanci,ali sabancı kimdir,ali sabanci net worth
Ali Sabancı Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.