Ali Rıza Bozkurt Kimdir Biyografisi

Ali Rıza Bozkurt
Ali Rıza Bozkurt
Ali Rıza Bozkurt Biyografisi 20′den artı ülkede yatırımları olan, Amerika'da kendisinden 'Mükemmel Türk' sıfatıyla bahsedilen iş adamıdır... [post_ad]-->

Ali Rıza Bozkurt Biyografisi

20′den artı ülkede yatırımları olan, Amerika'da kendisinden 'Mükemmel Türk' sıfatıyla bahsedilen iş adamıdır. Ali Rıza Bozkurt, 'Global İşadamı' kimliğinin yanı sıra Amerika ve Türkiye ekonomisi üstüne yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla da tanınıyor.
Ali Rıza Bozkurt, 1942 yılında Sivas'ın Kangal ilçesine tabi Mamaş köyünde doğmuştur. Annesi Merik Meryem, Babası jandarma Astsubayı Abbas Bozkurt ’dur. Çocukluk yıllarında amcası Revani Bozkurt ’dan bağlama çalmayı öğrendi. Köyünde liseyi bitiren iki kişiden biridir. (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.

58 yaşında bitmiş okuma ihtiyacı duydu ve Harvard Üniversitesi ’ne alt Kennedy School Of Goverment ’a başladı.

Ankara Kavaklıdere'de bir evi vardır. istanbul'a geldiği zamanlar harikulade Boğaziçi manzaralı bir yalısı var, orada oturuyor. Fakat gerçekte Los Angeles, Hollywod'daki evinde oturuyor. Annesi Meryem Bozkurt namına Ankara ’da “Merik Meryem Bozkurt Sinema ve Sanat Vakfı” adı ile bir vakıf kurmuştur.

1981 yılında kızlarının tahsili için Amerika'ya yerleşti. Amerikan vatandaşlığıyla birlikte başarı, para, şan birlikte geldi. Ve kamuoyu onu Amerikan rüyasını gerçekleştiren ‘Mükemmel Türk ’ olarak tanıdı. 1989 yılında Kuveyt'te dünyanın en büyük işini almıştı. 1991 yılında 1. Körfez Savaşı'nda Saddam Hüseyin'in askerleri tarafından esir alındı. Canlı kalkan olarak kullanıldı. Arkasından Kuveyt'in işgali ile bu meslek iptal oldu. Suudi Arabistan'da Mekke tünellerini yapan firmanın sahibidir.

Ali Rıza Bozkurt, 20′den pozitif ülkede inşaattan madene, petrolden ticarete değin çeşitli alanlarda yatırım yapıyor. Ali Rıza Bozkurt, işadamlığının yanı sıra 18 yıldır Amerikan siyasetinin içinde. Amerikan Başkanı George W. Bush ’un seçim kampanyasını yürüten ekibin içinde yer alan Bozkurt ’un, 2008′de yapılan seçimlerde Amerikan Kongre üyeliğine seçilmek için namzet olmuştu.

Amerikan vatandaşlığına geçen ve 20′den pozitif ülkede yatırımları olan, Amerika'da kendisinden 'Müthiş Türk' sıfatıyla bahsedilen meslek adamıdır. Ali Rıza Bozkurt, 'Global İşadamı' kimliğinin yanı sıra Amerika ve Türkiye ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarla da tanınıyor. Onun Türkiye için önemi ise, öncelikle Amerika olmak üzere Türkiye lehine yaptığı incelemeler oluyor. Ali Rıza Bozkurt, Türkiye'nin Amerika'daki lobi faaliyetlerinde önemli rol oynarken Californiya'da kabul edilen Ermeni Soykırım Tasarısı'nın New Jersey Senatosu'nda reddedilmesini sağlayarak, Türkiye için faal görev alabileceğini de göstermiş oldu.

Ali Rıza Bozkurt, amcasının kızı Perihan Bozkurt ile evlidir. Tanyeli Bozkurt ve Gülsün Kılınç adında 2 kızı vardır. Gülsün Kılınç, eski Hava Kuvvetleri Komutanlarından emekli Orgeneral İlhan Kılınç'ın oğlu Güvenç Kılınç ile evlidir.

Kitapları :
- İşsize Iş Reformu
- Egemen Basın Özgürlüğü
- Avrupa Birliği'ne Katılmaya Dayanıklılık
- Otoriter Yönetim, İslam, Avrupa Birliği ve Liberalizm Kavşağı
- Anayasa ve Demokratik Ülkelerle Karşılaştırma
- Türkiye'de Din ve Devlet
- Türkiye'deki Başkanlık, Benzeri Başkanlık ve Parlamenter Sistem Tartışmaları
- Türkiye'de Sivil - Asker İlişkileri
- Gelişmekte Olan Demokrasilerde Partiler ve Parti Liderleri
- Gelişmekte Olan Demokrasilerde ve Türkiye'de Kanunsuzluk.


Etiketler:ali rıza bozkurt serveti,ali rıza bozkurt ekşi,ali rıza bozkurt evi,ali rıza bozkurt iletişim,ali rıza bozkurt yalısı
Ali Rıza Bozkurt Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/17/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.