Ali Koçman Kimdir Biyografisi

Ali Koçman
Ali Koçman
Ali Koçman Biyografisi 1980-1985 yılları aralarında TÜSİAD başkanlığı yapan Ali Koçman, 56 yaşında kalp krizinden öldü... [post_ad]-->

Ali Koçman Biyografisi

1980-1985 yılları aralarında TÜSİAD başkanlığı yapan Ali Koçman, 56 yaşında kalp krizinden öldü. Türk denizcilik sektörünün duayenlerinden biriydi.

Ali Koçman, 23 Şubat 1943 tarihinde istanbul'da doğmuştur. Babası meslek adamı Sıtkı Koçman, annesi Fatma Mefharet Bayan ’dır. 1961 yılında Işık Lisesi'nden mezun oldu ve İktisadi Ticari Bilimler Akademisi'ni bitirdikten sonra, ABD ve İngiltere'de lisansüstü egzersiz yaptı.

Iş hayatına 1966 yılında başlayan Ali Koçman, gemicili sanayii, madencilik, ithalat, ihracat konularında faaliyet bildiren aile şirketlerinde idareci olarak çalıştı. Merkezi Hamburg'da olan uluslararası bir denizcilik konferansının 7 sene başkanlığını yaptı.

1980-1985 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunmuş, Uluslararası temaslarda Türkiye ’yi sözcü ve temsilci olarak temsilcilik etmiştir.

Türk denizcilik sektörünün duayenlerinden biri olan Ali Koçman, Türkiye'nin en büyük denizcilik şirketinin başkanı olmasına rağmen denizi sevmeyen ve şileplerinin açık havada bir sandalı bile olmayan bir kişiydi.

Ali Koçman, 12 Şubat 1984 tarihli Bağımsızlık gazetesinde yayınlanan bir röportajında, denizden ne denli dehşet ettiğini şöyle anlatmıştı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif ‘‘Çocukluk ve gençlik yıllarım defalarca denizde geçti. Yeniköy'de bir yalımız vardı. Yazları ailece Yeniköy'e giderdik. Babamın gemileriyle ilgili olarak yanında dolaşırken hayli data sahibi oldum. böylece ki, evde her sohbet denizle başlar denizle biterdi. İşte bütün bunlardan nedeniyle denizi sevmiyorum. Ağustos ayında bile denize girmem. Fakat benim ne bir yatım, ne bir kotram daha ilerisini söyleyeyim bir sandalım bile değil ’ ’

Ali Koçman'ın tüm meslek yaşamı boyunca koruduğu özelliklerden biri de politize olmamasıydı. Öyle fazla siyasi partinin milletvekili ve bakanlık teklifine rağmen Koçman daima bütün siyasi partilere eşit mesafede durmaya çok uyarı etti. Buna rağmen satır aralarında Turgut Özal'a olan hayranlığının mesajlarını vermekten kendini alamadı.

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Ali Koçman, hiç evlenmedi.

Ali Koçman, 28 Mart 1999 tarihinde 56 yaşında çare olmak için akşam ABD'ye bu arada uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür.

4 Şubat 2000 tarihinde Muğla Ula ’da yer alan okula "Ula Ali Koçman Iş Yüksekokulu" adı verilmiştir.


Etiketler:muğla ula ali koçman meslek yüksek okulu yurdu,muğla sıtkı koçman meslek yüksek okulu bölümleri,ula ali koçman myo halkla ilişkiler,muğla ula ali koçman meslek yüksek okulu puanları,ula ali koçman myo iletişim
Ali Koçman Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/19/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.