Ali İpar Kimdir Biyografisi

Ali İpar
Ali İpar
Ali İpar Biyografisi Brezilya ’da 2015 Haziranında yaşamını yitiren işadamı Ali İpar, Türkiye ’nin Muhteşem Gatsby ’siydi... [post_ad]-->

Ali İpar Biyografisi

Brezilya ’da 2015 Haziranında yaşamını yitiren işadamı Ali İpar, Türkiye ’nin Muhteşem Gatsby ’siydi.

Ali İpar, 1921 yılında istanbul ’da Türkiye ’nin zengin ailelerinden Hayri İpar ’ın oğlu olarak doğdu. Annesi Osmanlı sarayında atama yapan İmrahor Mehmet Faik Paşa ’nın büyük kızı Emine Tevhide Faik ’dir. Ali İpar ’ın Şaziye (1908), Muazzez (1918), Muzaffer (ikizi)(1921), Selma (1923), Mehmet (1926) adlarında kardeşleri vardı. Babası Mehmet Hayri İpar 1925 yılında Kazım Taşkent ve Şakir Kesebir ile birlikte İstanbul ve Trakya Şeker Fabrikaları T.A.Ş. adlı şirketi kurdu. Türkiye ’nin ikinci şeker fabrikasının temeli Alpullu ’da 22 Aralık 1925 ’te atıldı. Fabrika 26 Kasım 1926 ’da faaliyete geçti ve Türkiye ’de şeker üretimine başlayan ilk fabrika oldu. Babası “Şeker kralı” olarak ünlendi.

Ali İpar, Galatasaray Lisesi ’nde öğrenim fark etti. Arkasından da Amerika ’ya gitgide artarak, San Francisco Üniversitesi ’nde yüksek öğrenimini tamamladı.

II. Dünya Savaşı çıktığında Türkiye ’nin savaşa gireceği, servetine el konulacağı korkusuyla babası 1942 yılında ülkeyi terk etti. ABD ’ye gitgide artarak Los Angeles ’ta Beverly Hills semtinde satın aldığı bir malikanede yaşamını sürdürdü. Bütün aile de teker teker yanında geldi. Los Angeles ’ta iken sinemaya ilgi duyan İpar kardeşler, bilhassa Ali İpar Hollywood ’daki ilişkilerini güçlendirdi. Çoğu oyuncu ve yönetmen ile tanıştı.
1945 yılında II. Dünya Savaşı bittiğinde babası Türkiye ’ye döndü, oysa Ali İpar Los Angeles ’ta kalmaya devam eti.

Ali İpar 1948 ’de yakın arkadaşı yönetmen William Rowland ’ın Louis K. Ansell Productions şirketi namına çekeceği Woman in The Night adlı filmin senaryosunu yazdı. 1948 yılında vizyona giren, Meksika ’da çekilen filmin setinde 1946 yılında meşhur aktris Virginia Bruce (1910-1982) ile tanıştı.

Ali İpar, 1946 yılında oyuncu Virginia Bruce ile evlendi. 1949 yılı baharında istanbul ’a geldiler. Ali İpar bir yıl sonra da askere çağrıldı. Bu yüzden çift aralarında tartışmalar çıktı. Virginia Bruce eşi askerdeyken, onu İstanbul ’da ailesinin yanına ummak istemiyordu. Bu yüzden araları açılan çift 1951 yılında, anlaşarak ayrıldı.

Ali İpar, askerlik sonrası unutamadığı eski eşi Virginia Bruce ile 1952 yılı sonunda tekrar evlendi. 1964 yılında her tarafta boşandılar.

1950 ’lerde babasının yaşının ilerlemesi nedeniyle işlerin idaresini ele aldı. Ali İpar, 1960 darbesi'nden sonra döviz kaçakçılığı ile suçlanarak Yassıada ’da kurulan Yüksek Adalet Divanı'nda yargılandı. Bir yıla yakın süren davanın sonunda ağır hapis ve para cezası alsa da özgür bırakılıp yurt dışına çıkabildi.

Sinemaya birincil gençliğinden beri alaka duyan Ali İpar, yenilenen evliliğinin peşinde, bir sinema filmi çekmek üzere kolları sıvadı. Başrollerini eşi Virginia Bruce ve Kenan Artun ’a verdiği bu renkli filmine Salgın adını koydu. Film çekimleri 1952 sonunda İstanbul ’da başlamıştı. Lakin filmin laboratuar işlemleri için Amerika ’ya gönderilmesi vizyon şansını geciktirdi. Aynı günlerde Muhsin Ertuğrul da Halıcı Kız adlı yine renkli bir film çekmekteydi. Bu film de laboratuar için yurtdışına, Almanya ’ya gönderildi. Natürel fakat bu film İpar ’ın filminden fazla önce gelip vizyona girecekti. Yani Salgın Türk sinemasında ilk renkli film olacaktı lakin ilk vizyona giren asla.

Ali İpar ’ın sinema serüveni ilk deneyimin çok başarılı olmaması sebebiyle kısa sürdü. 1954 ’te bu kere belgesel film yapmaya karar verdi.

Ali İpar, babası gibi girişken idi. Siyasilerle tanışıklığı vardı. Dönemin başbakanı Adnan Menderes ile fazla yakın dosttu. Bundan da zor alarak gemi satın alıp armatörlük yapmaya karar verdi. Amerika ’dan alacağı beş gemi için kendi şirketi İpar Transport ’a devlet kasasından döviz tahsisi yaptırttı. Döviz ilgili şirketlerin hesaplarına yatırılarak beş tane ağırlık gemisi satın alındı. Gemiler istanbul ’a ulaştığında Ali İpar ilk Iş olarak en büyük olanına “Virginia İpar” adını koydu. Önce üç gemi teslim alınmıştı. Bu sırada 27 Mayıs 1960 tarihinde askeri darbe oldu. Başbakan Adnan Menderes ve alıştırma arkadaşları tutuklandı.

Ali İpar ’ın İpar Transport şirkrti de döviz kaçakçılığıyla suçlanmaktaydı. Ali İpar da tutuklanarak Yassıada ’ya götürüldü. 14 Ekim 1960 ’ta da Adnan Menderes aleyhine açılan 19 öbür davadan birisinin adı “Ali İpar Davası”ydı.

Yassıada Mahkemeleri ’nin meşhur avukatlarından eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ali İpar ’ın da avukatlığını yaptı.

Savcı, Ali İpar ’a çoğu itham yöneltti. Savcının iddiasına göre Ali İpar, devrik Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile ortaktı. İpar ’ın her şeyi, ABD ’li şirkete gemilerin karşılığında ödediği ücretten ayakkabılarının tokalarına değin her şeyi sorgulanıyordu. Ali İpar bu davalar sürerken tam yedi ay hapis yattı. Engebeli geçen davalar 11 ay 1 gün sürdü ve 15 Eylül 1961 ’de sona erdi. “Ali İpar Davası”da Adnan Menderes, Uygar Berk ve Ali İpar döviz yasasını ihlalden mahkûmarı öteki davalarla birleştirildi. Şileplerin âkıbeti senelerce tartışıldı fakat Haliç ’te gözler önünde çürütülüp hurdaya çıkartıldılar.

Ali İpar, aldığı ağır hapis cezası ve ağır para cezası yanında ömür boyu ticaretten men cezasına rağmen Yüksek Yargı Divanı göre telgraf emriyle bir gecede 1962 yılında özgür bırakılmış, yurtdışına çıkması sağlanmıştı. Seneler daha sonra yurda döndü, bir ara seçimlere de katıldı ama kazanamayınca gidip Brezilya ’ya yerleşti.

Brezilya ’yada önce inşaat işine sonradan Rio sosyetesine girdi. Şoförlerle, hizmetçilerle dolu tatlı hayata orada devam etti. Brezilya ’dan üstün hizmet nişanı aldı.

Son günlerini uzun süre yaşadığı Brezilya ’da Rio de Janeiro ’da eşi Maria Amelia Galvao İpar ve kızı Fatma ile geçirdi.

Ali İpar,12 Haziran 2015 tarihinde Brezilya ’da 94 yaşında öldü. Brezilya ’da Rio de Janeiro ’da defnedildi.

Yönetmenlik yaptığı Filmler :
1954 - Salgın (Birincil Renkli Film)
1952 - Bir Şehrin Hikayesi (Ilk Renkli Belgeli Film)


Etiketler:ali ipar biography,leatrice joy gilbert,j walter ruben,virginia bruce height,virginia bruce movies
Ali İpar Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/17/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.