Aleksey Leonov Kimdir Biyografisi

Aleksey Leonov
Aleksey Leonov
Aleksey Leonov Biyografisi 18 Mart 1965 tarihinde uzayda yürüyen birincil insandır... [post_ad]-->

Aleksey Leonov Biyografisi

18 Mart 1965 tarihinde uzayda yürüyen birincil insandır.

Aleksey Leonov, 30 Mayıs 1934 tarihinde Rusya, Batı Sibirya ’da Listvyanka ’da doğmuştur. Ailesinin dokuzuncu çocuğu olan Aleksey Leonov ’un erken yaşta sanat ve havacılık ilgisini çekmeye başladı. ailesi 1936 yılında Kalinigrad ’a taşındı. 1953 yılında liseden mezun oldu. Bir havacılık teknisyeni olan ağabeyi doğru, Aleksey Leonov aero motorlar, uçak yapımı ve hatta uçuş teorileri hakkında bilgiler öğrendi.

1955-1957 yılları aralarında Ukrayna'da savaş pilotları için eğitim veren yüksek ihtisas okulunda okudu. Mezun olduktan sonra çok kabiliyetli bir pilot oldu. 1960 yılında Aleksey Leonov, zorunlu testleri geçti ve kozmonot elde etmek için özel programa alındı.

1960-1961 yılları arasında Leonov kozmonot eğitim kursunda zorunlu eğitimleri aldı. 17 Mart 1965 tarihinde uzaya gönderilen "Voskhod-2" ("Sunrise-2") uzay aracında co-pilot olarak atandı.

18 Mart 1965 tarihinde Rusların uzayda Voskhod 2 uçuşu esnasında ilk uzay yürüyüşü yapılmıştır. 12 dakika süren yürüyüş, demin uzay hakkında bilinenlerin az olması dolayısıyla oldukça problemli oldu. Uzay aracından yaklaşık 15 metre uzaklaşan Leonov, kıyafetinin boşlukta şişmesi nedeniyle hareket etmekte, resim çekmekte ve uzay aracına girmekte epeyce zorlandı. Ama panik olmadı. Elbisesindeki bir sübabı açıp havanın boşalmasını sağlaynebildi. Astronot Leonov, bu yürüyüş esnasında bir naylon iple araca bağlı kalmıştı.

Daha Sonra açıkladığına kadar “dizine değin tere batmıştı”. Uzay aracına geri dönememesi halinde uygulamak üzere yanına bir intihar hapı götürmüştü, ancak bunu kullanması gerekmedi.

23 Mart 1965 tarihinde kendisine "Golden Star" Madalyası Nişanı'na layık görüldü ve "Sovyetler Birliği Kahramanı" rütbesi verildi.

Bu külfetli lakin başarılı uçuş ve uzay yürüyüşü Leonov'un Sovyetler'in ay programında aya gidecek ilk kişi olarak seçilmesini sağladı. ABD'nin Ay yarışını kazanması ve Sovyetler'in ay programını iptal etmesiyle Leonov tarihi bir fırsatı kaçırdı.

1968 yılında Hava Kuvvetleri Mühendislik Akademisi'nden mezun oldu.

Leonov, birincil uzayistasyonu olan Salyut 1 ’e gidecek Soyuz 11 ekibine de seçildi. Fakat ekibindeki bir öteki astronotun verem şüphesiyle hastaneye yatmasının arkasında, Soyuz 11 yerine geçen kimse ekiple havalandı. Leonov ’un ekibi yerine uzaya dışarı giden ekipteki üç astronot da Soyuz 11 ’in dünyaya dönüşü sırasında meydana gelen kazada öldüler.

Leonov, bundan sonradan manâlı bir uçuş sanılan Temmuz 1975 yılında Apollo – Soyuz Test Projesi ’nde (ASTP) görev aldı. ASTP, Leonov ’un ikinci ve son uzay uçuşu oldu.

1976-1982 arasında “başkozmonot” unvanıyla Sovyet uzayadamlarının komutanı ve Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi ’nin müdürü oldu. Kozmonot dergisi “Neptün”ün editörlüğünü yaptı. Sovyet yönetimi ve öteki doğu bloku ülkeleri tarafından kendisine dağıtılmış paye ve madalyalar verildi.

bununla beraber yetenekli bir ressam olan Aleksey Leonov, 1991 yılında emekli olduktan daha sonra özel bir şirkette yöneticilik yaptı. Moskova bir bankanın başkan yardımcısı ve danışmanıdır.

200 ’den pozitif yaptığı resmi olan Aleksey Leonov böylece fazla sergi açmıştır ve 1965 yılından bu yandan Sanatçılar Birliği üyesidir.

Kendisi ve ailesi Moskova'da yaşamış Aleksey Leonov, Svetlana Pavlovna Dozenko ile evlidir ve Oksana Leonova, Viktoria Leonova adlarında iki çocuğu vardır.


Etiketler:alexei leonov art,first woman to walk in space,pavel belyayev,svetlana pavlovna dozenko,voskhod 2
Aleksey Leonov Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/14/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.