Alan Turing Kimdir Biyografisi

Alan Turing
Alan Turing
Bölge Turing Biyografisi II... [post_ad]-->

Bölge Turing Biyografisi

II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılması konusunda kayda değer çalışmalara imza atan ekibe kıymetli katkılar yapmıştır. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılmaktadır. Bölge Turing, İkinci Dünya Savaşı ’nda İngiltere ile Almanya deniz savaşındayken İngiltere ’nin Almanya ’yı yenmesinde Turing ’in “Enigma” adı bahşedilen şifre makinelerinin metinlerini çözmeye yarayan bir alet tasarlaması bir uçtan bir uca oldu. Bu yeni cihaz dünyanın ilk bilgisayarı unvanını aldı.
Bölge Mathison Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde İngiltereoğmuştur. Babası Julius Mathison Turing, Hindistan ’ın Orissa şehrinin Chatrapur kasabasında İngiliz kolonisi devlet memuru idi. Annesi Sara orada iken Bölge Mathison Turing ’e gebe kaldı ve Alan Mathison Turing ’in İngitere'de doğmasını istediklerinden Londra'ya gelerek acilen yerinde Colonnade Hotel olan Londra ’da Maide Vale'de bir eve yerleştiler. John adlı bir abisi vardır. 6 yaşında iken St Michaels okuluna başladı. 1926'da 14 yaşındayken Dorset'te meşhur fazla fiyatı yüksek bir özel mektep olan Sherborne Okuluna girdi.Öğretmenleri kadar da zekasının farkına varılmıştır.

Alan Mathison Turing, Sherborne Okulunda öğrenci iken bir üstteki sınıftaki bir öğrenci olan Christopher Morcom'la yakın arkadaşlık ve aşk ilişkisi kurdu. Morcom, tüberküloz hastalığı sebebiyle, Sherborne'dan mezun olmadan demin ölünce, Turing'in dini inancı yıkıldı ve ateist oldu. Buradan mezun olunca 1931'den 1934'e kadar Cambridge Kings Kolej'e gitti. 1935'te üniversite diplomasını alır almaz Kings Kolej'e akademik üye seçildi.

28 Mayıs 1936'da sunduğu “Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin bir Uygulaması” adlı fazla önemli bir makalesinde, Eğer bir algoritma ile temsil edilmesi muhtemel ise düşünülmesi mümkün olan her türlü matematiksel problemin böyle bir çesit alet kullanılarak çözülebileceğini ispat etmiş oldu. Haziran 1938'de tezini bitirip Felsefe Doktoru ünvanını kazandı. Keza Eylul 1938 tarihinden itibaren Hükümet Kod ve Parola Okulunda (GCCS) İngiliz parola kod kırma organizasyonunda güya-zamanlı çalışmıştır. 4 Eylül 1939 ’da İngiltere ’ninde savaşa dahil olmasının ardından Alan Mathison Turing askerî hizmet için GCCS ’nin savaş zamanı üssü Bletchley Park ’ta görevlendirildi, 8 Numaralı Kulübe'de (Turing Hut-8) bulunan Alman deniz kuvvetleri şifreli iletişimi okumadan sorumluluk sahibi bölüme başkanlık yapmıştır. Ve Enigma ’yı seri kırmaya asistan olacak elektromekanik bir cihaz tasarladı.

Matematikçi ve bir kriptolog olan Alan Mathison Turing, Almanların şifrelerini kırarak ikinci dünya savaşında kahraman ilan edildi.

Savaş sonrasında da bilhassa bilgisayar ve suni zeka mantığı üzerine araştırmalar yapanTuring, bilgisayarın olmadığı 1948 yılında hazırladığı bir programla bu alanda öncülerden biri de olmuştur. Bölge Mathison Turing çağdaş bilgisayar ve bilişim bilimlerinin hem kuramsal hem de pratik düzeyde en büyük öncülerinden birisidir. Keza kendisinin matematik (bilhassa şifrebilim ve hesaplanabilirlilik konularında) ve felsefe (bilhassa suni akıl felsefesinde) alanlarındaki dağıtılmış tartışmalara da çok derin etkileri olmuştur.

Manchester Üniversitesi'nde çalıştığı yıllarda, Turing makinası denilen algoritma tanımı ile çağdaş bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır. Adı ayrıca Princeton'da beraber çalıştığı ivedi hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu çabuk bir algoritmayla tasvir edilebilecek tüm hesaplamaların dört operasyon, projeksiyon, eklemleme ve tarama operasyonları ile tanımlama edilebilecek hesaplamalardarem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.

Alan Mathison Turing, 1941 ilkbaharında görev yerindeki (Turing Hut-8)arkadaşı bayan Joan Clarke ’a evlilik teklifinde bulundu nişanlandılar lakin eşcinsel olduğunu öğrendiğinde nişan bozuldu.

1948 ’de Manchester ’da Matematik Departmanına Okutman tayin edildi. 1949 ’da Manchester Üniversitesi'ndeki bilgisayar laboratuarında vekil yönetici oldu ve ilk hakiki bilgisayarlardan biri için Manchester Mark 1 yazılımı üzerinde çalıştı.

O yıllarda Homoseksüellik İngiltere ’de yasa dışıydı ve kabahat sınıfına girmekteydi.1952 de Bölge Murray adında biri ile birlikte oldu.Daha daha sonra o evini soydu. Polis hırsızları yakaladı ve soruşturma esnasında Bölge Murray'in Turing ile homoseksüel ilişkisi olduğu gerçeği ortaya çıktı. Eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 yıl boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi olmaya mahkûm edilmiştir. Suçlu bulunması dolayısıyla devletin rahat işleri için güvenilirlilik izni kaldırıldı ve o zamanlar çok kuytu olan GCHQ ’daki kriptografik konular üzerine devamlı danışmanlığı da sona erdirildi.

8 Haziran 1954 ’te temizlikçisi onu Manchester'deki evinde ölü buldu. Bir gün evvel, yatağının kenarında bıraktığı sanki-yenmiş siyanürlenmiş zehirli elmayı yemek yemek suretiyle siyanür zehirlenmesinden 7 Haziran 1954 tarihinde öldüğü açıklandı. Ölümü üzerindeki esrar perdesi halen bütün olarak aralanmamıştır.

1966 ’dan beri, Bölge Mathison Turing anısına “Bilgisayar Mekanizmaları Birliği” göre her sene, bilgisayar camiasına teknik makaleler yazar bir kişiye bilgisayar biliminin Nobel'i sanılan “Turing Ödülü” verilmektedir.

23 Haziran 2001'de Manchester'de Whitworth Sokağındaki üniversite binaları arasında bulunan Sackville Park'da Turing ’in bir bronz heykeli dikildi.

Günümüzde, Apple ’ın ısırılmış elma logosunun Turing ’in intihar etme yönteminden geldiği düşünülüyor.


Etiketler:alan turing wife,alan turing machine,alan turing the enigma,alan turing biography,alan turing education
Alan Turing Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/15/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.