Akif Çağatay Kılıç Kimdir Biyografisi

Akif Çağatay Kılıç
Akif Çağatay Kılıç
Akif Çağatay Kılıç Biyografisi TBMM 24... [post_ad]-->

Akif Çağatay Kılıç Biyografisi

TBMM 24. dönem milletvekili ve Gençlik ve Spor Bakanıdır.

Akif Çağatay Kılıç, 15 Haziran 1976 tarihinde Almanya ’nın Siegen şehrinde doğmuştur. Babasının adı Sinan, annesinin adı Behire Yıldız'dır. Aslen Samsun'un İlkadım ilçesi Ataköy ’ündendir. 1961 ve 1980 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Samsun milletvekilliği yapan İlyas Kılıç'ın torunudur.

Babası Sinan Kılıç Gastroenteroloji uzmanı doktor olup Recep Tayyip Erdoğan'ın istanbul Belediye Başkanlığı döneminde özel doktorluğunu yaptı. Amcası Serdar Kılıç, 2008 - 2010 yılları aralarında Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi olarak ve 5 Şubat 2010 - 17 Nisan 2012 tarihleri arasında Millî Güvenlik Kurulu sekreteri olarak tayin yaptı.

10 yaşına dek Almanya ’da yaşadıktan daha sonra ailesi Türkiye ’ye göç ederek istanbul ’a yerleşmiştir. İstanbul Işık Lisesi'nde bir yıl okuduktan daha sonra, İstanbul Alman Lisesi'ne geçti ve oradan mezun oldu. Üniversite eğitimini ise Londra ’ya 15-20 dakika uzaklıkta bulunan İngiltere ’nin güzide üniversitelerinden biri olan Hertfordshire Üniversitesi'nde "Siyaset ve Avrupa Çalışmaları" bölümünde yaptı.

Üniversiteden mezun olduktan daha sonra Sabancı Holding, Universal Trading UK Şirketi'nin Londra Bürosu'nda satın alma uzmanı olarak bir sene çalıştı.

2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nde Cüneyt Zapsu'nun danışmanı olarak siyasete başladı. Akif Çağatay Kılıç, bu işlem içerisinde Başbakanlık Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcılığı gibi görevler üstlenerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmay ekibinde uzun yıllar devir yaptı. Hem, Başbakan Erdoğan'ın özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendiği dönemlerde yurtdışı gezilerinin çoğunda Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı. 2011 milletvekili genel seçimlerinde milletvekili adayı edinmek için 10 Mart 2011'de özel kalem müdür yardımcılığı görevinden istifa etti.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi 24. Dönem milletvekili seçimlerinde AKP ’den Samsun milletvekili oldu.

Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye-Arjantin Parlamentolararası Arkadaşlık Grubu başkanvekili, Türkiye-Brezilya ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası Arkadaşlık Grupları saymanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Arkadaşlık Grubu genel sekreteri ve Türkiye-İran Parlamentolararası Arkadaşlık Grubu üyeliği görevleri yaptı.

25 Aralık 2013 yapılan kabine değişikliği ile Suat Kılıç ’ın yerine 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Gençlik ve Spor Bakanı olmuştur.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin dolması nedeniyle 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan seçimde Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinden daha sonra başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde yeniden Gençlik ve Spor Bakanı olarak devir aldı.

derecede İngilizce ve Almanca haberdar olan Akif Çağatay Kılıç, Eda Kılıç ile evlidir. İki çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Samsun milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Ak Parti ’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın benzer gün 65. Hükümet ’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Akif Çağatay Kılıç'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Gençlik ve Spor Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Akif Çağatay Kılıç yeni kabinede tayin alamaz iken; Gençlik ve Spor Bakanı olarak yerine Osman Aşkın Bak görevlendirdi.


Etiketler:
Akif Çağatay Kılıç Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.