Abidin Ünal Kimdir Biyografisi

Abidin Ünal
Abidin Ünal
Abidin Ünal Biyografisi Hava Kuvvetleri Komutanı idi... [post_ad]-->

Abidin Ünal Biyografisi

Hava Kuvvetleri Komutanı idi. 2 Ağustos 2017 tarihinde yapılan YAŞ toplantısında 30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli edinmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olmuştur.

Abidin Ünal, 1953 yılında Pınarbaşı, Kayseri ’de doğmuştur. İlkokulu Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine ast bir mahallesi olan Kazancık mahallesinde Kazancık ilkokulunda, ortaokulu Pınarbaşı Ortaokulu ve Karabük Demir-Çelik Ortaokulunda tamamlayarak, 1968 yılında katıldığı Ankara Kimya Teknisyen Okulundan 1972 yılında mezun olmuş ve benzer yıl Hava Harp Okuluna katılarak, 30 Ağustos 1975 tarihinde Teğmen olarak mezun olmuştur.

Sırasıyla 2 nci Belli Başlı Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı vnlığında uçuş ve harbe hazırlık eğitimini tamamladıktan daha sonra Temmuz 1977 tarihinde 3 ncü Belli Başlı Jet Üs 131 nci Filo K.lığına kol uçucusu ve hoca pilot olarak atanmıştır.

1982 yılında katıldığı Hava Harp Akademisinden 1984 yılında mezun olmuş ve Hv.H.O. Öğrenci Alayı Bölük Komutanlığına atanmıştır. 1987 yılında birincil F-16 aktivasyonu ile birlikte Öncel Filo K.lığında Hrk.İcra Sb. ve Öğretmen Pilot olarak, 1989 yılında 142 nci Filo ’nun F-16 aktivasyonunda Kol Komutanı olarak, 1990 yılında MSB. F-16 Sistem Idare Daire Başkanlığında Proje Subayı olarak, 1991 yılında 162 nci Filo F-16 aktivasyonunda Hrk.Sb.olarak ödev almıştır. 1992 yılında İngiltere Kraliyet Hava Akademisine bir yıl vakit ile katılmış, 1993 yılında 192 nci Filo ’nun F-16 aktivasyonunda Filo Komutanlığı görevi yapmıştır.

1994 yılında Gnkur. Plan ve Prensipler Başkanlığı Silahsızlanma ve Uluslar arası ilişkiler Şubesinde Proje Subayı olarak tayin almış ve 1995 yılında Viyana ’daki AGİT Türkiye Kalıcı Temsilciliği nmıştır.

Eylül 1998 tarihinde 5 nci Başlıca Jet Üs Harekat Komutanlığı görevini üstlenmiş, 30 Ağustos 2000 tarihinde Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve benzer tarihte Genelkurmay Başkanlığı Bilimsel Karar Takviye Merkezi Bşk.lığına atanmıştır. Atama boyunca NATO Teknoloji ve Araştırma Organizasyonu Genel Komite Kıdemli Üyeliği yapmıştır.

03 Ağustos 2002 tarihinde 5 nci Ana Jet Üs K.lığı görevine, 04 Ağustos 2003 tarihinde Hv.K.K.lığı, Proje Idare Daire Başkanlığı görevine atanmıştır. 30 Ağustos 2004 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiş ve 17 Ağustos 2004 tarihinde Hv.K.K.lığı Plan Prensipler Başkanlığı görevine atanmıştır. 04 Ağustos 2006 tarihinde Hava Harp Okulu Komutanı olarak atanmıştır. 04.08.2006- 12.08.2008 tarihleri arasında Hava Harp Okulu Komutanı olarak atama yapmıştır.

2008 yılında Korgeneral rütbesine terfi ederek Genelkurmay ATASE ve Yoklama Başkanlığı görevine atandı. 2009-2011 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini yürüttü. 2011 yılı general atamalarıyla Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanı olarak atandı. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nın kurulması ile birlikte 5 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Vekili olarak atandı.

2014 yılı Yüksek Askeri Şura Kararları ile Orgeneral rütbesine terfi etti ve 7 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı olarak atandı.

2015 yılı Ağustos ayında yapılan YAŞ kararıyla Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görevlendirilmiştir.

Abidin Ünal, Leyla Ünal ile evlidir. Bir çocuğu vardır.

2 Ağustos 2017 tarihinde yapılan YAŞ toplantısında 30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli almak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olmuştur.


Etiketler:abidin ünal biyografi,abidin ünal fetocu mu,abidin ünal'ın oğlu,abidin ünal fetö,abidin ünal eşi
Abidin Ünal Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/16/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.