Abdurrahman Yalçınkaya Kimdir Biyografisi

Abdurrahman Yalçınkaya
Abdurrahman Yalçınkaya
Abdurrahman Yalçınkaya Biyografisi Eski 17... [post_ad]-->

Abdurrahman Yalçınkaya Biyografisi

Eski 17. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı

Abdurrahman Yalçınkaya, 10 Mart 1950 tarihinde Şanlıurfa Suruç ’da ailenin üçüncü erkek çocuğu olarak doğmuştur. Üç de kız kardeşi vardır. Urfa'nın Bıçakçı Mahallesi'nde artan Abdurrahman Yalçınkaya'nın annesi Sakine Bayan, babası öğretmen Behzat Yalçınkaya ’dır. Aile Şanlıurfa ’dan Ankara ’ya göç etti. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi'nden mezun olduktan daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başladı 1973 yılında mezun oldu.

Askerliğini Tuzla Piyade okulunda kısa dönem olarak yaptı. Gerisinde Ankara'da dominant adayı olarak mesleğine başladı.

Sırasıyla Denizli Acıpayam Hakimliği, mus Flu Hakimliği, Sivas Gürün Ağır Canice Mahkemesi Başkanlığı, Gürün Adli Adalet Hak Komisyonu Başkanlığı, Mersin Silifke Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

14 Nisan 1998 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kadar 21 Haziran 2004 tarihinde 7. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak atandı, 20 Mayıs 2007 tarihine değin bu görevde kaldı. 21 Mayıs 2007 ile 21 Mayıs 2011 aralarında 17. Cumhuriyet Başsavcısı görevi yaptı. Görev süresi dolduğundan bu görevden ayrılarak Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Üyesi olarak tayin yapmaya devam etti. 10 Mart 2015 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Abdurrahman Yalçınkaya, Kasım 2007 ’de Demokratik Toplum Partisi ’nin (DTP) büsbütün kapatılması istemiyle dava açtı, bu partinin, ’devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı ’ haline geldiğini iddia etti.

14 Mart 2008 ’de Adalet ve Kalkınma Partisi ’nin kapatılması istemiyle dava açtı. Hazine yardımının kesilmesi kararıyla sonuçlanan dava büyük tartışmalara niçin olmuştu.

Abdurrahman Yalçınkaya, hukukçu Oya Yalçınkaya ile evli olup iki çocuğu vardır. Oya Yalçınkaya da Yargıtay Muayene Hákimliği görevi yapmış bir hukukçuydu. 2004 yılında isteğiyle emekliye ayrıldı.


Etiketler:abdurrahman yalçınkaya,abdurrahman yalçınkaya biyografi,abdurrahman yalçınkaya kimdir,abdurrahman yalçınkaya resimleri,abdurrahman yalçınkaya fotoğrafları
Abdurrahman Yalçınkaya Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/12/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.