Abdüllatif Şener Kimdir Biyografisi

Abdüllatif Şener
Abdüllatif Şener
Abdüllatif Şener Biyografisi Akademisyen, eski TBMM milletvekili, eski başbakan yardımcısı, eski maliye bakanı ve Türkiye Partisi'nin kurucusudur... [post_ad]-->

Abdüllatif Şener Biyografisi

Akademisyen, eski TBMM milletvekili, eski başbakan yardımcısı, eski maliye bakanı ve Türkiye Partisi'nin kurucusudur.
Abdüllatif Şener, 1954 yılında Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde doğmuştur. Babası Bedirhan Bey, annesi Ayferat Hanımdır. Aslen Kafkas kökenli bir Çerkez aileden gelmektedir.

Ilk ve ortaöğrenimini Sivas'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni 1977 yılında bitirdi.

İçişleri Bakanlığı ve Meslek ve Işçi Bulgu Kurumu Genel Müdürlüğü'nde çalıştıktan sonra 1978'de Maliye Bakanlığı'nda Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladı. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve Yönetimle Ilgili Bilimler Fakültesi'nde akademik çalışmalara başlayan Şener, aynı üniversitede Maliye Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamladı.

Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve Yönetimle Ilgili Bilimler Fakültesi'nde dekan yardımcısı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve Yönetimle Ilgili Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı. Bu üniversitede ödev yaparken doçent oldu.

Maliye Bakanlığı'nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı.

AKP kurucu üyesi oldu. 1991 seçimlerinde Sivas milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

1996-1997 yıllarında 54. Hükümette (Necmettin ErbakanTansu Çiller Hükümeti) Maliye Bakanı. 58. Hükümet (Abdullah Gül Hükümeti) ve 59. Hükümet (Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

1991-1998 yılları aralarında 19. Dönem ve 20. Dönem Kolaylık Partisi, 1998-2001 yılları aralarında 21. Dönem Fazilet Partisi, 2001-2007 yılları aralarında 22. Dönem AKP Sivas milletvekilidir.

AKP ile yaşadıkları görüş ayrılıkları sonrası 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde kurucusu olduğu AKP'den milletvekili adayı olmadı. 11 Temmuz 2008 tarihinde AK Parti'den istifa etti.

Ağustos 2007'de TOBB Üniversitesi'nde öğretim üyesi oldu. Yayınlanmış bir kitabı, fazla sayıda ilmi ve siyasi makalesi bulunmaktadır.

25 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Türkiye Partisi kurucusu ve genel başkanı oldu. 12 Haziran 2011 seçimleri için partisinin genel başkanlığından istifa ederek Sivas'tan Bağımsız milletvekili adayı oldu ancak tatmin edici oy alamadığı için milletvekili seçilemedi. Türkiye Partisi 27 Ağustos 2012'de kapanmıştır.

İngilizce ve Fransızca ve Arapça biliyor. Evli, ikisi


Etiketler:abdüllatif şener nereli,abdüllatif şener alevi,abdüllatif şener kimdir,abdüllatif şener akp den neden ayrıldı,abdüllatif şener eşi
Abdüllatif Şener Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/17/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.