Abdülfettah el Sisi Kimdir Biyografisi

Abdülfettah el Sisi
Abdülfettah el Sisi
Abdülfettah el Sisi Biyografisi Abdülfettah el Sisi, 19 Kasım 1954 tarihinde Darı, Kahire ’de doğmuştur... [post_ad]-->

Abdülfettah el Sisi Biyografisi

Abdülfettah el Sisi, 19 Kasım 1954 tarihinde Darı, Kahire ’de doğmuştur. Sisi pek çok Mısırlı gibi dindar bir aileye mensuptur. Babası Hüseyin Halil el Sisi ’dir. Hasan olarak aşina babasının Cemaliye'de dükkanları vardır. Mısır ’lı usta Ümmü Gülsüm ’ü dinlemeyi severmiş.
Darı Harp Okulundan 1977 yılında mezun oldu. 1de taburunda teğmen olarak göreve başladı. 1987 yılında, Darı Kurmay Subay Akademisinde kurmay oldu. 1992 yılında İngiltere ’de Kurmay Subay Akademisini bitirdi. Egemen Mekanize Tugay ve 23 Mekanize Tümen Komutanı olduktan sonradan Suudi Arabistan Krallığı Askeri Ataşesi görevinde de bulundu. 2003 yılında Nasır'ın Askeri Bilimler Akademisinde Muharebe Kursu, Lisansüstü Askeri Okul Bursunu bitirdi. 2006 yılında ABD Kara Harp Akademisini bitirdi.

2008 yılında Darı Kuzey Askeri Bölgesi-İskenderiye'nin kumandanı sonradan da Askeri İstihbarat ve Keşif Şefi oldu.

Uzun yıllar istihbarat servisinde görevli olmasından dolayı birçok Müslüman kardeşler üyesiyle tanışıklığı yer alan Abdulfettah Sisi, Hüsnü Mübarek ’in devrilmesinden sonradan Mısır ’daki çoğu İslamcı parti ve grubun liderleriyle istişare görüşmeleri yaptı.

Darı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 12 Ağustos 2012 tarihinde Abdülfettah el Sisi ’ye Darı Bakanlar Kurulunda "Savunma Bakanı" görevini ve Darı Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı görevini verdi. 27 Ocak 2014 tarihinde Mısır ordusunda mareşalliğe yükseltildi.

1 Temmuz 2013 tarihinde Darı ordusu, Darı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye ülkedeki siyasal krizi 48 saat içinde çözmesi için ültimatom verdi. 3 Temmuz 2013 tarihinde Abdülfettah el Sisi, darbe yaparak hükümeti devirdi. Şiddete cesaretlendirmek ve toplumun huzurunu dağıtmak suçlarından yargılanan çoğu Müslüman Kardeşler üyesini de tutuklattı.

26 Mart 2014 tarihinde ordudan istifa etti. 2014'te Darı Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi'nin başkanlık ve Darı Savunma Bakanlığı görevlerinden istifa ederek cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı. 26, 27 ve 28 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 95 ’ini alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Abdülfettah el Sisi, 1977 yılında Entissar Amer ile evlendi. Mustafa, Mahmud, Hasan, Aya adlarında 4 çocuğu vardır.


Etiketler:abdel fattah el-sisi mother,abdel fattah el-sisi net worth,abdel fattah el-sisi wife,hassan el sisi,soad ibrahim mohamed al shishi
Abdülfettah el Sisi Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/14/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.