Türkiyenin yeni gözde blog sitesi. MYTURKNET.COM -

Son dakika, fragman, magazin, biyografi, dizi ve güncel bilgiler.

Kapat

Koç Üniversitesi 2016-2017 yılı Eğitim Ücretleri

Anasayfa
Bilgi Koç Üniversitesi 2016-2017 yılı Eğitim Ücretleri
Koç Üniversitesi 2016-2017 yılı Eğitim Ücretleri
Aliexpress TR
Koç Üniversitesi 2016-2017 yılı Eğitim Ücretleri
Koç Üniversitesi 2016-2017 yılı Eğitim Ücretleri

Burslar ve Eğitim Ücretleri

Koç Üniversitesi 
her alanda yetkin ve dünya çapında kadrosu ve alt yapısı ile disiplinlerarası çalışma yapılacak ideal bir merkez konumundadır.

Burslarımız karşılıksızdır ve normal öğrenim süresince devam etmektedir. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı burs kaybı yaşamaz.
Sen de Koç Üniversitesi’nin geniş burs imkânlarından yararlanabilirsin: • 2015 Kontenjanlarımızın %72’si burslu öğrencilere ayrılmıştır.
 • Bu oran %41 tam bursla eş değerdir. Başarı bursları üniversite giriş sınavı başarısına göre verilmekte olup, ayrıca destek burslarından faydalanma imkânı da mevcuttur.
 • Üniversite giriş sınav sonucuna göre Koç Üniversitesi’ne burslu olarak yerleştirilen öğrenciler için tam burs, yarı burs ve 1/4 kısmi burs imkânı sunuluyor.
 • Koç Üniversitesinde burslar eğitim-öğretim ücretinden çeşitli oranlarda muafiyet sağlar, karşılıksızdır ve normal eğitim-öğretim süresince devam eder. Bursa esas normal eğitim-öğretim süresi Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi (4 yarıyıl) artı 8 yarıyıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı 12 yarıyıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için 8 yarıyıldır (Tıp Fakültesi için 12 yarıyıldır); çift ana dal yapan öğrenciler için burs süresi Hazırlık Programı süresi artı 10 yarıyıldır (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı 14 yarıyıldır).
 • Üniversitenin düzenlemeleri dahilinde öğrenimlerine ve derslerine devam eden öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı yukarıda belirtilen sürenin dolmasından önce burs kaybı yaşamazlar.
 • Koç Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler Üniversitenin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam edebilir. Felsefe, Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat, Matematik, Fizik ve Kimya bölümlerine tam burslu yerleşen öğrenciler başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri halinde bursluluk haklarını kaybederler. Uluslararası Bakalorya (IB), Fransız Bakaloryası, Matura ve ABITUR Diploması ile yatay geçiş yapacak öğrenciler de bu uygulamaya dahildir. Diğer bölümlere yerleşen tam burslu öğrencilerin başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri durumunda bursluluk haklarının devamı geçiş yapmak istedikleri bölümün bağlı olduğu fakültenin değerlendirmesine ve onayına tabidir.

Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı (KUDEB)

2016- 2017 eğitim yılı itibariyle öğrencilerimize üniversite sınavı ile belirlenen öğretim ücreti muafiyetine ek olarak sağlanan yurt, eğitim ve kitap desteklerinin dağıtılması ihtiyaç temelli olarak yeniden şekillendirilmiştir.
2016- 2017 eğitim yılında, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile öğrencilerin yerleşebileceği üç temel burstan (% 100 Tam Burs, % 50 Destek Bursu ve % 25 Kısmi Destek Burs) biri olan % 100 Tam Burs, eğitim ve öğretim ücretinden muafiyeti ifade eder. Buna göre Üniversitemize % 100 Tam Burs ile yerleşen öğrencilerimiz Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB) kapsamında verilen ihtiyaç burslarından bir ve/veya birkaçını alma hakkına sahip olabileceklerdir.
KUDEB Programı’na başvuru için öğrencilerden istenen tüm belgeler gizli tutulacaktır ve yalnızca KUDEB Programı değerlendirmesinde kullanılacaktır.
Başvuru detaylarını ve ayrıntılı bilgiyi Burslar Koordinatörlüğü KUDEB sayfasından edinebilirsiniz: http://dos.ku.edu.tr/tr/kudeb

Başarı Bursları

Semahat-Nusret Arsel ve 
Suna-İnan Kıraç Üstün Başarı Bursu

Koç Üniversitesi’nin çeşitli programlarına Tam Burslu olarak üst sıralamalarda yerleştirilecek 30 öğrenciye verilir. Bursların en az 3’er adedi Hukuk ve Tıp Fakültelerine ayrılmıştır.

%100 Burs (Tam Burs)

Koç Üniversitesi’nin Tam Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlar. Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere yurtlarda ücret ödemeden kalma olanağı, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderlerine katkı ihtiyaca bağlı olarak ve Üniversitenin düzenlemeleri dahilinde devam etmek üzere sağlanabilir. İhtiyaç dâhilinde yapılacak başvurular tercih döneminden başlayarak değerlendirilir. (KUDEB Programı’nı inceleyiniz.)

%50 Burs (Destek Bursu)

Koç Üniversitesi’nin %50 Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin yarısını kapsar.

%25 Burs (Kısmi Burs)

Koç Üniversitesi’nin Kısmi Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin dörtte birini kapsar.

Diploma / Sınav Bursları

2016-2017 akademik yılından itibaren; LYS sonucunda Koç Üniversitesi’ne yerleştirilen ve Uluslararası Bakalorya (IB), Abitur, SAT gibi diploma veya sınavlarda başarı elde etmiş öğrencilere daha önce uygulanmış olan burs uygulanmayacaktır.

Akademik Başarı Bursu

LYS sınavı sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, destek burslu (%50 burslu) ya da kısmi burslu (%25 burslu) programlarına yerleştirilen öğrencilere programlarındaki akademik dönem sonundaki başarı sıralamalarına dayanarak bir sonraki dönem için eğitim-öğretim ücretinden indirim veya muafiyet sağlanabilir.

Şehit Çocukları Bursu

LYS sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, %50 burslu veya %25 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş olan şehit çocukları Tam Burslu olarak kabul edilir.

Öğrenci Dekanlığı Çalışan Öğrenci Programı

Koç Üniversitesi öğrencilerine, üniversitenin çeşitli bölümlerinde yarı zamanlı çalışarak deneyim ve gelir elde etme imkânı da sunar.

Kitap Bursu

Her akademik yarıyıl başında Kitap Bursu başvurusu yapan öğrenciler ihtiyaç durumlarına göre değerlendirilir ve kısmi ya da tam olarak kitap giderleri karşılanır. Kitap Bursu miktarı ve verilecek öğrenci sayısı her yarıyıl için yeniden gözden geçirilebilir. KUDEB bursu kapsamında da kitap bursu verilmektedir.

Sporcu Bursu

Belirli bir spor dalında başarılı olan öğrencilere eğitim ücretinden %50’ye kadar muafiyet sağlayan sporcu bursu verilebilmektedir.

Koç Üniversitesi Sporcu Bursu değerlendirme kriterleri:

 • Aday öğrencinin Koç Üniversitesi’nin herhangi bir bölümünü başarı burslu veya burssuz kazanmak için yeterli puana sahip olması
 • Aday öğrencinin Spor branşlarında A milli, genç milli takım veya kulüp düzeyinde A takım ve genç takımda aktif olarak oynaması veya kısa süreli ara vermiş olması
 • Aday öğrencinin her seviyedeki milli ve kulüp müsabakalarının sonuçları, kişisel referansları
 • Aday öğrencinin herhangi bir sakatlığının bulunmadığının kendisi ve ailesi tarafından taahüt edilmesi
 • Aday öğrencinin üniversitemizi başarı burslu kazanması halinde alabileceği spor bursu da başarı bursu ile birleştirilir
 • Burs oranı, öğrencinin yukarıda belirtilen şartların ne kadarını karşıladığı; sporcunun öğrenci dekanı, spor koordinatörlerimiz ile yapacağı görüşme sonrası yapılacak değerlendirme ve rektörün onayı ile değişmektedir.
 • Aday öğrencilerle ilgili burs verilecek sporcu sayısı ve spor dalları okul yönetimi tarafından ihtiyaca göre her yıl yeniden belirlenmektedir.

Lisans Eğitim Ücreti

Koç Üniversitesi’nde eğitim-öğretim ücrete tabidir. 2016-2017 ders yılında yerleştirilen öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti Tıp Fakültesi dışındaki programlar için KDV dâhil 49.000 TL’dir; Tıp Fakültesi 2016-2017 ders yılı eğitim-öğretim ücreti KDV dâhil 67.600 TL olarak belirlenmiştir. Yabancı Dil Hazırlık Programı ücreti tüm bölümler için (Tıp fakültesi dâhil) KDV dâhil 49.000 TL’dir.
2016-2017 ders yılında Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenciler tam burslu veya yarı burslu olarak öğrenim göreceklerdir. Tıp Fakültesi’ne burssuz öğrenci kabul edilmeyecektir.
Yıllık öğrenim ücreti Güz ve Bahar yarıyıllarındaki dersleri kapsar ve ücretlerin yarısı Güz Yarıyılı başında, geri kalanı Bahar Yarıyılı başında ödenir.

Lisans eğitim ücreti yemek, yurt, kitap ve ulaşım giderlerini kapsamaz.

Hemşirelik Yüksekokulu Eğitim Ücreti ve Bursu

Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nda eğitim-öğretim ücrete tabiidir. 2016-2017 ders yılında eğitim-öğretim ücreti KDV dâhil 11.700 TL’dir. Hemşirelik Yüksekokulu yalnızca tam burslu öğrenci almaktadır. Öğrencilere sağlanan burs;

 • Eğitim-öğretim ücretini
 • Yurtlarda ücret ödemeden kalmayı
 • Masraflarına katkı olarak, koşulları sağlayan öğrencilere, 10 ay süreyle ayda 430 TL burs desteğini ve ders günlerinde her gün iki öğün yemeği kapsamaktadır.

Burslar karşılıksız olup, normal eğitim-öğretim süresince (8 yarıyıl) devam eder. Üniversitenin düzenlemeleri dahilinde öğrenimlerine ve derslerine devam eden öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı yukarıda belirtilen sürenin dolmasından önce burs kaybı yaşamazlar.

Trendyol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.