Dünyanın En Ölümcül 17 Deniz Canlısı

Bu deniz canlılarının güzelliklerine aldanmayın. Çünkü içlerinden bazıları sizi öldürebilirler!

1. Mavi Halkalı Ahtapot
Dünyadaki en zehirli canlılardan biri olan "Mavi Halkalı Ahtapot"un zehri aynı anda 30 insanı ve 10.000 fareyi öldürebilir.

2. Mavi Benekli Vatoz
Kuyruğunun altında oldukça zehirli dikenler bulunur. Vatoz bu dikenleri kullanarak düşmanlarını kolaylıkla alt eder.

3. Kutu Denizanası
Kutu denizanası, dünyanın en zehirli canlı türlerindendir. Zehri bir insanı 5 dakika gibi kısa bir süre içinde öldürebilir. Dokunçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır.

4. Kutu Balığı
Genellikle tropikal sularda dağılımı olan Dikenli Kutu Balığı Lactoria fornasini Batı-Hint Pasifiğe yayılmış durumdadır. Maksimum 23 cm uzunluğa ulaşan bireyler genellikle temiz sulara sahip lagünlerin dış bölgelerini yaşam alanı olarak tercih ederler. Kimi tropik su bireyleri zehirli olabilmektedir.

5. Ateş Mercanı
Gerçek bir mercan değildir. Zehirli dikenleri vardır ve enfeksiyona sebep olabilir.

6. Büyük Beyaz Köpek Balığı
Ortalama boyları 5,5-6 m arasındadır. Torpido şeklinde gövde, konik sivri burun, üst ve alt çene dişleri çok benzer ve kenarları testere tırtıklı, üst dişler biraz daha geniş, gövdenin üst kısmı griden kahverengi tonlarına kadar değişir

7. Aslan Balığı
Yetişkinleri 38 cm uzunluğa kadar erişebilirler. Üst kısımlarında bulunan iğnelerin insan ile teması sonucunda birkaç gün süren yanma, terleme ve solunum güçlüğü görülebilir.

8. Aslan Yelesi Denizanası
Dünyanın en büyük denizanası türüdür. Çapı 6 metreyi ve uzunluğu dokungaçlarıyla birlikte 50 metreyi bulabilir. Dokungaçları uçlara doğru gözle görülmeyecek kadar incelir. Bir insanın bu aslan yeleli denizanası ile teması insanın felç geçirmesine ve hatta ölümüne neden olabilir. Yüzlerce zehirli dokungacını balıkları yakalamak için kullanırlar.

9. Portekiz Denizanası
Denizanası olarak bilinse de, aslında değildir. Balancuk şeklindeki vücudu gaz ile doludur. Ve dokunaçları oldukça zehirlidir.

10. Balon Balığı[post_ad]

Oldukça zehirlidir. Ama bilinçsizce tüketilmediği sürece problem teşkil etmez

11. Deniz Anemonu
Zehirlidir. Temas ettiği bölgede şiddetli acı beraberinde kızarma ve şişlikler oluşur.

12. Medüzler
Denizanaları veya Medüzler, Scyphozoa ve Cubozoa sınıflarında bulunan, serbest yüzen deniz hayvanlarıdır. Zehirleri çok kuvvetli olmasa da etkilidir.

13. Cerrah Balığı
Omurgasındaki zehirli yüzgeçler yüzünden her yıl 50.000 kişiyi hastanelik etmektedir.

14. Kaplan Köpekbalığı
Kaplan köpekbalığının boyu 5,5 metreye kadar çıkar. İnsanlar bu yırtıcı balıktan özellikle korkar, çünkü bu balık kumsallarda ve bulanık sularda yüzmeyi sever. Dolayısıyla gerek yüzücülerle gerek sörfçülerle bir şekilde karşılaşır.

15. Sarı Anemon
Çiçek şeklindeki anemonun dokunaçları zehirlidir. Çevresinden geçen canlıları bu zehir sayesinde felç edebilir

16. Çekiç Başlı Köpekbalığı
Garip kafalarıyla tanınırlar. Çekice benzeyen kafasının, ön kenarında ve alt ön kısmında bolca lorenzini ampulü vardır. Lorenzini Ampulü avın izini bulmayı kolaylaştırır. İnsanlar için tehlike teşkil etmezler.

17. Baraküda
Boyları 2 metreye kadar çıkabilen, 100 km hıza neredeyse 3 saniyede ulaşan tehlikeli avcılardır. İnsanlara nadiren zarar verirler ama neme lazım..

Kaynak: http://www.weather.com/sports-recre...Hiç yorum yok:

Yorumlama Biçiminden;

Adı/Url Seçerek Adınızı Yazarak veya

Anonim Seçeneğine Tıklayarak Gizli Yorum Yapabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır.Myturknet.com © 2014 - 2018
rss myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.